Bank Rosji liczy na odzyskanie maksymalnie połowy środków z ratowania pożyczkodawców

opublikowano: 27-12-2018, 13:44

Ponad rok po tym, jak Rosja znacjonalizowała trzech czołowych prywatnych pożyczkodawców, w końcu pojawiają się realne szanse na oszacowanie strat, a przeciwko byłym właścicielom i zarządom prowadzone są dochodzenia o charakterze kryminalnym.

Tzw. bad bank, który zebrał około 2 bln rubli (30 mld USD) w niepracujących aktywach od Bank Otkritie FC, B & N Bank i Promsvyazbank wciąż nie jest na 100 proc. pewien, ile ostatecznie uda się mu odzyskać. Prezes banku PJSC, Alexander Sokołow, próbuje przynajmniej przybliżyć o jakie kwoty może chodzić.

Bank Rosji
Zobacz więcej

Bank Rosji fot. Bloomberg

Około połowa to aktywa, z którymi można pracować, gdzie można znaleźć źródło finansowania - powiedział Sokołow. 

To oznacza, że Bank Rosji może mieć problemy z odzyskaniem większości z 2 bln rubli, które dostarczył w ramach ratowania pożyczkodawców. 

Przed kilkoma dniami Wasily Pozdyszew, zastępca prezesa Banku Rosji powiedział, że bank centralny oczekuje, że stopa odzysku znajdzie się bliżej dolnego końca przedziału 40-60 proc., przyjętego za cel w tej sprawie..

Trzej prywatni kredytodawcy zbankrutowali w zeszłym roku pod górą złych długów, z których znaczna część została pożyczona firmom powiązanym z ich właścicielami. Sokołow stwierdził, że wszczętych zostało wiele spraw karnych przeciwko byłym zarządcom banków i akcjonariuszom.

Ratowanie tych banków, traktowane jako ważne systemowo, kontrastowało z ciągłą czystką w branży finansowej w sektorze bankowym, ponieważ nadzorca stara się wyeliminować złych i nieodpowiednio skapitalizowanych kredytodawców. Od kiedy Elwira Nabiullina przejęła kontrolę nad bankiem centralnym w 2013 r., liczba banków zmniejszyła się połowę, do mniej niż 450.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu