Bank Rosji nie zmienił stóp procentowych, utrzymał „jastrzębią” retorykę

opublikowano: 17-03-2023, 12:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Główna stopa procentowa nad wynosi 7,5 proc. w Rosji. Bank centralny jej nie zmienił i utrzymał „jastrzębią” retorykę w związku z rosnącym ryzykiem przyspieszenia inflacji, informuje Reuters.

- Rosnące wydatki fiskalne, pogarszające się warunki handlu zagranicznego i rynku pracy nadal stanowią proinflacyjne ryzyko. Ogólny bilans ryzyk inflacyjnych znajduje się zasadniczo w tym samym miejscu jak podczas poprzedniego posiedzenia – głosi komunikat po decyzji Banku Rosji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosnące koszty wojny z Ukrainą spowodowały znaczący wzrost deficytu budżetowego w 2022 roku i na początku obecnego. Mobilizacja setek tysięcy mężczyzn spowodowała, że firmy muszą oferować zastępujących im pracownikom wyższe wynagrodzenia. Bank centralny zasygnalizował, że na kolejnych posiedzeniach nadal będzie rozważał podwyżkę stóp procentowych.

Piątkowa decyzja jest zgodna z prognozami ekonomistów ankietowanych przez Reutersa. Agencja przypomina, że inflacja w Rosji wynosiła 13 marca 7,65 proc. Bank centralny prognozuje, że na koniec roku wyniesie 5-7 proc., a w 2024 roku spadnie do celu wynoszącego 4 proc.

Kolejne posiedzenie Banku Rosji odbędzie się 28 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane