Bank Rosji obniżył stopy procentowe

opublikowano: 06-09-2019, 13:20

Bank centralny Rosji obniżył główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych i zasygnalizował możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej.

Bank Rosji obniżył główną stopę z 7,25 proc. do 7,0 proc. Jest najniższa od marca 2014 roku. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Bank centralny tłumaczy ją spadkiem inflacji.

fot. Bloomberg

- Jeśli sytuacja będzie rozwijać się zgodnie z bazową prognozą, Bank Rosji rozważy potrzebę dalszej redukcji kluczowej stopy na jednym z następnych spotkań rady dyrektorów – głosi wydane oświadczenie.

Bank Rosji wznowił cykl luzowania w czerwcu po kilku podwyżkach stóp w ubiegłym roku mających na celu zahamować wzrost inflacji wynikający z podwyżek podatków. Inflacja spada jednak w tym roku mocniej niż oczekiwano, głównie dzięki wcześniejszych żniwom oraz słabszemu popytowi konsumenckiemu.

Minister gospodarki Maksym Oreszkin wzywał do luzowania polityki w celu stymulacji wzrostu, którego tempo spadło do 0,7 proc. w pierwszym półroczu. Ostrzegł, że inflacja może spaść do 3,0 proc. na początku 2020 roku. Cel banku centralnego wynosi 4,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane