Bank Rosji ostrzega, że wysoka inflacja nie zniknie

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 14-01-2022, 11:48

Elvira Nabiullina, stojąca na czele Banku Rosji ostrzegła, ze czynniki o charakterze globalnym wywołujące silną presję inflacyjną stanowią „poważną zmianę trendów” i utrzymają wysoki wzrost cen w dłużej nieokreślonej przyszłości, informuje Bloomberg.

Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji
Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji
fot. Bloomberg

Szefowa rosyjskiego banku centralnego podkreśliła, że część czynników ma bez wątpienia charakter krótkotrwały i jest następstwem wychodzenia z załamania wywołanego pandemią. Jednak są też elementy, które mogą świadczyć o zachodzącej zmianie w trendach.

Myślę, że to nie jest tylko krótkotrwały wyskok inflacji, raczej to poważana zmiana trendów – stwierdziła Nabiullina podczas Gaidar Forum w Moskwie.

W opinii bankierki, główne czynniki, które spowodowały spadek globalnej inflacji w ciągu ostatnich kilku dekad, zostały odwrócone przez deglobalizację, agresywne bodźce fiskalne i stabilne regulacje finansowe, tworząc to, co nazwała „proinflacyjnym” tłem. Odejście od paliw kopalnych w energetyce tylko zwiększy presję cenową w dłuższej perspektywie.

Mimo agresywnych podwyżek stóp w zeszłym roku, inflacja w Rosji pozostaje na poziomie ponad dwukrotnie wyższym niż cel Banku Rosji na poziomie 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane