Bank Rosji znów obniża stopy, ale redukcja może być ostatnią

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 16-09-2022, 14:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosyjski bank centralny przeprowadził w piątek kolejną obniżkę stóp procentowych. Jej skala była jednak najmniejsza od czasu inwazji na Ukrainę, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Bank Rosji zredukował główną stopę procentową tylko o 50 punktów bazowych z 8,0 do 7,5 proc. Takiej decyzji oczekiwała większość ekonomistów. Było to piąte od końca lutego posiedzenie władz monetarnych na którym obniżono stawki.

Tym razem zachowawcza postawa władz monetarnych tłumaczona jest przez rynek - sam bank nie ustosunkował się do tego w swoim komunikacie – tym, że ponowny wzrost ryzyka inflacyjnego każe z większą ostrożnością podchodzić do dalszego luzowania polityki pieniężnej.

Bank Rosji postrzega ryzyko inflacji i dezinflacji jako zrównoważone w krótkim okresie – oceniła Tatiana Orłowa z Oxford Economics. W jej opinii, może to wskazywać, że w październiku nastąpi przerwa w obniżkach stóp.

Z kolei Aleksander Isakow, ekonomista ds. Rosji w Bloomberg Economics idzie dalej i twierdzi, że bank centralny mógł przesadzić z luzowaniem lub jest bliski tego.

Uważa on, że istnieją trzy zmiany sugerujące, że obniżka stóp na wrześniowym posiedzeniu może przyczynić się do wzrostów cen w tym roku.

Chodzi o rosnące oczekiwania inflacyjne, wytyczne rządu dotyczące ekspansywnej polityki fiskalnej oraz gorący rynek pracy – tłumaczy Isakow.

Na ten rok bank centralny zrewidował w dół swoje perspektywy inflacji, oczekując, że do końca 2022 r. może ona osiągnąć 11-13 proc. Roczna dynamika cen obniżyła się do poziomu 14,1 proc. (stan na 9 września) z prawie 18 proc. w kwietniu. Ekonomiści spodziewają się, że kluczowa stopa procentowa nie obniży się do pierwszego kwartału 2023 r., po tym, jak zakończy ten roku na poziomie 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane