Czytasz dzięki

Bank Światowy: globalną gospodarkę czeka największy kryzys od II wojny światowej

opublikowano: 08-06-2020, 19:33

Zdaniem Banku Światowego, globalna gospodarka skurczy się w bieżącym roku najmocniej od czasów II wojny światowej. Co istotne produkcja krajów reprezentujących wschodzące gospodarki zmniejszy się po raz pierwszy od co najmniej sześciu dekad.

Prognoza waszyngtońskiej instytucji zakłada, że globalny PKB zmniejszy się w 2020 r. o 5,2 proc. z powodu pandemii koronawirusa. W raporcie Global Economic Prospects bank oszacował, że gospodarki wschodzące i rozwijające się skurczą się o 2,5 proc. co byłoby najgorszym rezultatem od roku 1960, kiedy to rozpoczęto gromadzenie takich danych.

Bank Światowy (World Bank), siedziba w Waszyngtonie, USA
Wyświetl galerię [1/2]

Bank Światowy (World Bank), siedziba w Waszyngtonie, USA fot. Bloomberg

Licząc per capita PKB ma spaść w ponad 90 proc. krajów. W tym przypadku będzie to największy udział od… 1870 r. Bank podkreśla, że grozi to pchnięciem od 70 mln do 100 mln ludzi w ekstremalne ubóstwo.

Obecna recesja ma być czwartą pod względem głębokości od 150 lat po recesjach z 1914, 1930-32 i 1945-46.

Tymczasem w styczniu, jeszcze przed wybuchem globalnej pandemii BŚ oczekiwał, że w tym roku światowa gospodarka rozwijać się będzie w tempie 2,5 proc. 

Bank Światowy oczekuje, że chińska gospodarka odnotowuje w tym roku zaledwie 1 proc. wzrost, najniższy od 1976 r. zaś gospodarka USA może skurczyć się o 6,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane