Bank Światowy: globalne bogactwo rośnie, ale nierówności pozostają

  • PAP
opublikowano: 31-01-2018, 12:52
aktualizacja: 31-01-2018, 12:54

W ciągu ostatnich dwóch dekad poziom globalnego bogactwa wyraźnie wzrósł, jednak bogactwo w przeliczeniu na osobę spadło, bądź nie wzrosło w ponad dwudziestu krajach o różnym poziomie zamożności - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego.

Raport "Zmieniające się bogactwo narodów 2018" - jak wyjaśniono - analizuje poziom bogactwa 141 krajów w latach 1995-2014 "poprzez stworzenie jednej miary z kilku wskaźników: kapitał naturalny (np. lasy czy surowce mineralne), kapitał ludzki (poziom zarobków w ciągu życia jednostki), kapitał wytworzony (budynki, infrastruktura, itd.) oraz aktywa zagraniczne netto.

Dolary, bogactwo
fot. Fotolia

Bogactwo Polski per capita wynosi ok. 155 tys. dolarów, zaś światowa średnia to ok. 169 tys. dolarów - wynika z raportu. Najbogatsze kraje w przeliczeniu na osobę to: Norwegia, Szwajcaria i Luksemburg, Kuwejt, Australia, Kanada i Stany Zjednoczone.

Jak podkreślono, największy udział w poziomie bogactwa ma kapitał ludzki, zaś kapitał naturalny odpowiada za niemal połowę bogactwa w krajach biednych.

"Kraje mogą zwiększać swoją zamożność poprzez budowę kapitału ludzkiego i wspieranie kapitału naturalnego. Bank Światowy coraz aktywniej pomaga krajom inwestować więcej i skuteczniej w ludzi. Nie będzie trwałego rozwoju gospodarczego, jeśli nie dostrzeżemy, że kapitał ludzki jest kluczowym elementem bogactwa narodów" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes Grupy Banku Światowego Jim Yong Kim.

Według raportu światowe bogactwo wzrosło w latach 1995-2014 o 66 procent (z 690 bln do 1,143 bln dol.). "Nierówności pozostały jednak duże, ponieważ rozwinięte kraje należące do OECD były o 52 razy bogatsze, licząc per capita, od krajów biednych" - wskazano.

Jak dodano, część dużych, słabo rozwiniętych krajów, niektóre bogate w węgiel oraz część zamożnych państw OECD dotkniętych kryzysem finansowym z 2009 r. doświadczyło spadku poziomu bogactwa. "Spadające bogactwo per capita oznacza, że znikają aktywa konieczne do pobudzania wzrostu w przyszłości - fakt ten pomijany jest często przez tradycyjne wskaźniki wzrostu jak PKB" - podkreślono.

Raport głosi, że ponad 20 krajów o niskim dochodzie, w których w roku 1995 dominował kapitał naturalny, awansowało w ciągu ostatnich 20 lat do grona krajów o średnim dochodzie. Było to możliwe po części dzięki inwestowaniu wpływów z tego kapitału "w infrastrukturę, czy edukację i zdrowie, co w konsekwencji przyczynia się do poprawy kapitału ludzkiego". "Choć inwestycje w kapitał ludzki i wytworzony są konieczne, bogacenie się nie może polegać na odcięciu się od kapitału naturalnego" - wyjaśniono. Dodano, że kapitał naturalny per capita w krajach OECD jest trzy razy wyższy niż w krajach słabo rozwiniętych, "nawet pomimo tego, że udział tego kapitału w bogactwie krajów OECD sięga jedynie trzech procent".

Jak wskazano, wartość kapitału naturalnego na świecie w latach 1995-2014 podwoiła się. "Jest to spowodowane między innymi wzrostami cen surowców oraz wzrostem ilości zapasów" - oceniono.

Raport, "który czerpie z poprzednich edycji z roku 2006 oraz 2011, po raz pierwszy zawiera szacunki dotyczące kapitału ludzkiego". "Kapitał ludzki mierzony jest wartością zarobków danej osoby w okresie od teraz do zakończenia pracy zarobkowej, co podkreśla dużą rolę zdrowia i edukacji. Kobiety odpowiadają za mniej niż 40 procent światowego kapitału ludzkiego ze względu na niższe zarobki. Równouprawnienie w tym zakresie mogłoby powiększyć kapitał ludzki o 18 procent" - oszacowano.

Kapitał ludzki odpowiada na świecie za dwie trzecie bogactwa, kapitał wytworzony - za jedną czwartą, zaś kapitał naturalny jedną dziesiątą światowego bogactwa, jednak "pozostaje kluczowym elementem bogactwa w słabiej rozwiniętych krajach".

Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Udziela preferencyjnych kredytów, które wspierają różnego rodzaju inwestycje i reformy w takich obszarach jak infrastruktura czy sektor finansowy. Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 r. W sumie Bank udzielił Polsce pożyczek o wartości 16 mld dolarów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane