Bank Światowy: na poprawę w Rosji trzeba poczekać dłużej

opublikowano: 06-04-2016, 15:38

Na poprawę sytuacji gospodarczej w Rosji trzeba będzie poczekać dłużej niż to dotychczas prognozowano, a szybkie zakończenie sankcji dałoby tylko ograniczony i krótkotrwały pozytywny efekt, prognozuje Bank Światowy.

- Z powodu dalszych niekorzystnych warunków zewnętrznych droga Rosji do poprawy sytuacji gospodarczej będzie długa i trudna – ogłosił Bank Światowy. - Zakończenie sankcji gospodarczych zwiększyłoby inwestycje, ale miałoby to względnie umiarkowany wpływ w zakresie tej prognozy z powodu ograniczonego potencjału wzrostu Rosji – poinformował.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Bank Światowy prognozuje, że w tym roku PKB Rosji spadnie o 1,9 proc. jeśli średni kurs ropy będzie wynosił 37 USD za baryłkę. W scenariuszu bazowym sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za jej działania na Ukrainie zostaną utrzymane do 2018 roku. W grudniu Bank Światowy prognozował, że PKB Rosji spadnie w 2016 roku o 0,7 proc. Gdyby Unia Europejska i USA zdecydowały o zakończeniu sankcji, PKB Rosji wzrósłby o 2 proc. w 2017 roku, oceniają eksperci Banku Światowego. Scenariusz bazowy przewiduje 1,1 proc. wzrost gospodarczy Rosji w 2017 roku. 

Władze Rosji szacowały koszt sankcji na 25 mld EUR rocznie w 2014 i 2015 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że koszt sankcji to redukcja 1,0-1,5 proc. PKB Rosji. Przedłużenie ich może spowodować skumulowaną stratę nawet 9 proc. PKB w średnim terminie, wyliczył MFW w raporcie z sierpnia ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane