Bank Światowy nie pomoże Salwadorowi wprowadzić bitcoina

opublikowano: 17-06-2021, 06:48

Bank Światowy odrzucił prośbę Salwadoru o pomoc we wprowadzeniu w kraju bitcoina jako pełnoprawnego środka płatniczego, donosi BBC.

W środę minister finansów Alejandro Zelaya ujawnił, że Salwador zwrócił się do Banku Światowego o techniczną pomoc we wprowadzeniu bitcoina.

Bank Światowy tłumaczy swoją decyzję brakiem transparentności kryptowaluty a także negatywnym wpływem na środowisko naturalne procesu jej kreacji i funkcjonowania.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Salwador, w którym walutą jest dolar amerykański, zdecydował wcześniej w czerwcu o wprowadzeniu bitcoina jako równoległego środka płatniczego w kraju. Decyzja Banku Światowego oznacza problemy z realizacją wyznaczonego przez władze kraju celu, którym jest pełne wprowadzenie bitcoina w ciągu trzech miesięcy.

Jednym z głównych argumentów władz Salwadoru wprowadzenia w kraju bitcoina jest ułatwienie transferu do kraju pieniędzy przez ponad 2 mln emigrantów. Rocznie przesyłają oni do rodzin ponad 4 mld USD, co stanowi ok. 20 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane