Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu

opublikowano: 07-06-2022, 16:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Światowy oczekuje w tym roku niższego globalnego wzrostu gospodarczego wskazując, że wojna na Ukrainie pogłębiła szkody spowodowane wcześniej przez pandemię COVID-19, informuje Reuters.

Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2022 roku o 1,2 pkt. procentowego do 2,9 proc. Wskazał, że napaść Rosji na Ukrainę pogłębiła spowolnienie globalnej gospodarki, która może wejść w „przedłużający się okres niskiego wzrostu i wysokiej inflacji”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Niebezpieczeństwo stagflacji jest dziś znaczące – oświadczył David Malpass, szef Banku Światowego. – Stłumiony wzrost prawdopodobnie utrzyma się przez dekadę z powodu osłabienia inwestycji na świecie. W sytuacji najwyższej od dekad inflacji w wielu krajach i spodziewanego powolnego wzrostu podaży jest ryzyko, że inflacja pozostanie wysoka przez dłuższy czas – dodał.

Malpass powiedział, że między 2021 a 2024 rokiem tempo globalnego wzrostu może spaść o 2,7 pkt. procentowego, czyli dwa razy mocniej niż wynosiło spowolnienie notowane w latach 1976-1979.

W 2021 roku globalna gospodarka wzrosła o 5,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane