Bank Światowy oczekuje mocnego wzrostu indyjskiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-12-2022, 09:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bieżący rok fiskalny indyjska gospodarka może zakończyć wzrostem o 6,9 proc. ocenia Bank Światowy. Instytucja uważa, że czwarta pod względem wielkości gospodarka Azji jest dobrze przygotowana do globalnego spowolnienia, informuje Reuters.

Anindito Mukherjee/Bloomberg

W kwartale obejmującym okres lipiec-wrzesień 2022 r. PKB Indii zwiększył się o 6,3 proc. w ujęciu rocznym. Oficjalna prognoza indyjskiego rządu, która zaprezentowana w zeszłym tygodniu zakłada, że w cały roku finansowym, zwyżka może sięgnąć 6,8-7 proc.

Bazując na ostatnich danych Bank Światowy podwyższył swoją projekcję na bieżący rok podatkowy z 6,5 do 6,9 proc., jednak nieco obniżył na kolejny z 7 do 6,6 proc. Instytucja jednak twierdzi, że globalne spowolnienie będzie miało znacznie mniejszy wpływ na Indie w porównaniu z innymi gospodarkami wschodzącymi i kraj pozostaje w pełni zdolny do regulacji swoich zobowiązań.

Roczna inflacja detaliczna w Indiach wyhamowała w październiku do najniższego od trzech miesięcy poziomu 6,77 proc. Zdaniem ekonomistów, potrzebne mogą być nawet dwa lata by powróciła ona do celu Banku Rezerw Indii na poziomie 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane