Bank Światowy pożyczy Polsce 300 mln USD na górnictwo

opublikowano: 21-11-2003, 11:19

PAP: Bank Światowy udzieli Polsce dwóch pożyczek na ogólną sumę 300 mln USD na realizację program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w piątkowym komunikacie.

"Jako pierwsza zostanie uruchomiona pożyczka w wysokości 200 mln USD przeznaczona na łagodzenie skutków społecznych, tj. pakietu osłonowo-aktywizującego dla pracowników odchodzących z sektora" - napisano w komunikacie.

Druga pożyczka, w wysokości 100 mln USD, przeznaczona zostanie na usuwanie negatywnych skutków dla środowiska oraz zabezpieczenie terenu kopalń, które zostaną zamknięte.

Negocjacje warunków pożyczki mają się rozpocząć w lutym 2004 roku, a samo podpisanie umowy nastąpi najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku. Zakończenie prac nad drugą częścią pożyczki jest planowane na połowę 2004 roku.

Resort gospodarki informował wcześniej, że rząd zagwarantuje w budżecie na 2004 rok wydatki na restrukturyzację górnictwa w wysokości 1,3 mld zł: część tej sumy będzie pochodziła z pożyczki Banku Światowego, a część z budżetu państwa.

Według planów rządu restrukturyzacja górnictwa będzie wspierana także poprzez program rozwoju całego regionu Śląska, przy udziale środków z Unii Europejskiej.

Łącznie w latach 2004-2006 koszt restrukturyzacji tego sektora wyniesie 6,2 mld zł. Ponadto w tym czasie ponoszony będzie koszt poprzedniego programu, czyli 3,2 mld zł.

Restrukturyzację górnictwa ma umożliwić projekt ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006, która zakłada oddłużenie i umorzenie zobowiązań górnictwa na łączną kwotę 18 mld zł.

We wrześniu rząd ma negocjować z Unią Europejską, aby ta pozwoliła na przeprowadzenie programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i przewidzianego w nim umorzenia.

Unia zakazuje obecnie udzielania pomocy publicznej w formie umorzenia zobowiązań.

Kompania Węglowa to największy koncern górniczy w Europie, o zdolnościach produkcyjnych rzędu 55 mln ton. Zatrudnia 84.500 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Światowy pożyczy Polsce 300 mln USD na górnictwo