Bank Światowy: Pozytywne tendencje w nowych krajach UE

(Marek Druś)
opublikowano: 27-10-2005, 10:07

W trzecim kwartale 2005 r. w nowych krajach członkowskich UE z Europy Środkowej i Wschodniej utrzymały się pozytywne tendencje makroekonomiczne, jednak w Polsce tempo wzrostu gospodarczego wyraźnie spadło - wynika z najnowszego kwartalnego raportu gospodarczego Banku Światowego.

W trzecim kwartale 2005 r. w nowych krajach członkowskich UE z Europy Środkowej i Wschodniej utrzymały się pozytywne tendencje makroekonomiczne, jednak w Polsce tempo wzrostu gospodarczego wyraźnie spadło - wynika z najnowszego kwartalnego raportu gospodarczego Banku Światowego.

Raport dotyczy krajów określanych jako EU8. Są to Republika Czeska, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska oraz Słowacja i Słowenia. Dokument przedstawia też analizę długookresowej stabilności systemów emerytalnych w nowych krajach członkowskich.

Bank Światowy zwraca uwagę, że utrzymanie pozytywnych tendencji gospodarczych nastąpiło pomimo powolnego wzrostu gospodarczego w Europie Zachodniej oraz spowolnienia tempa reform gospodarczych w niektórych krajach, powiązanego z kalendarzem wyborczym.

"Pomimo tego wzrost gospodarczy w regionie utrzymał się na relatywnie wysokim poziomie, a w większości krajów zmniejszyła się skala nierównowagi makroekonomicznej" - podał BŚ w komunikacie przesłanym PAP.

Według Kwartalnego Raportu Gospodarczego EU8 z października br., tempo wzrostu gospodarczego w regionie było wysokie, jednak w Polsce wyraźnie spadło. Kraje bałtyckie i Słowacja pozostały na ścieżce szybkiego wzrostu dzięki silnemu popytowi krajowemu, podczas gdy umiarkowana dynamika PKB w większych krajach była w większym stopniu oparta na ekspansji eksportu.

"W przypadku Polski, słaby popyt inwestycyjny stał się istotnym hamulcem wzrostu" - stwierdził cytowany w komunikacie główny ekonomista w Biurze Banku Światowego w Polsce Thomas Blatt Laursen. Dodał, że "wzrost gospodarczy w Polsce nie przekształcił się jeszcze w proces tworzenia tak potrzebnych nowych miejsc pracy".

Autorzy raportu podkreślają, że w całym regionie nastąpiła dalsza poprawa bilansów płatniczych w 2005 r. Ograniczeniu nierównowagi w obrotach bieżących towarzyszyło jednocześnie zwiększenie napływu inwestycji bezpośrednich w niektórych krajach (szczególnie w Czechach, Słowacji, Estonii i na Węgrzech) lub inwestycji portfelowych (Polska, Węgry).

Jednocześnie presje na umocnienie walut krajowych w regionie zostały częściowo złagodzone poprzez wzrost rezerw walutowych (w niektórych krajach poprzez zakup wpływów walutowych pochodzących z emisji papierów dłużnych za granicą). Umiarkowana pozostała presja inflacyjna.

W raporcie podkreślono, że kraje Europy Środkowej i kraje bałtyckie podjęły w ostatnich latach reformy systemów emerytalnych.

"Obejmowały one podniesienie wieku emerytalnego, wzmocnienie powiązania składki ze świadczeniem, a także wprowadzenie prywatnych, uzupełniających ubezpieczeń, co w niektórych przypadkach finansowane będzie z części obowiązkowych składek odprowadzanych do filaru publicznego. W niektórych krajach ryzyko świadczeń emerytalnych dla młodszych pokoleń zostało całkowicie przerzucone na osoby prywatne poprzez połączenie filara ubezpieczeń prywatnych z +narodowym systemem rachunków składkowych+ w systemie redystrybucyjnym" - uważają autorzy raportu.

Podkreślają przy tym, że jedynie kilka krajów uczyniło wystarczająco dużo by zniwelować w pełni ryzyko wynikające z przewidywanego tempa starzenia się społeczeństw. "Wydatki emerytalne oraz składki na ubezpieczenie społeczne są już wysokie w krajach UE8 i poprawa sytuacji na rynku pracy zmniejszyłaby presję na wydatki i ich finansowanie w przyszłości" - uważają.

Zdaniem ekspertów BŚ, konieczne będą dalsze zmiany w systemach emerytalnych. Miałyby one polegać m.in. na podwyższeniu wieku emerytalnego (w Polsce kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni - 65), zredukowaniu w niektórych przypadkach okresu, w którym składki płacone są przez państwo za ubezpieczonego i silniejsze powiązanie indeksacji emerytur ze zmianami kosztów utrzymania.

Pełną wersję raportu eksperci Banku Światowego mają przedstawić na czwartkowej konferencji prasowej o godz. 11.00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane