Czytasz dzięki

Bank Światowy zawiesił publikację raportu Doing Business

opublikowano: 28-08-2020, 12:51

Powodem decyzji nie jest pandemia, ale nieprawidłowości w danych.

- Szereg nieprawidłowości zostało wskazanych po zmianie danych w raportach Doing Business 2018 i Doing Business 2020, opublikowanych w październiku 2017 i październiku 2019 roku. Zmiany nie były zgodne z metodologią Doing Business – głosi oświadczenie Banku Światowego. – Będziemy działali zgodnie z tym co ustalimy i skorygujemy wstecznie dane krajów, których najbardziej dotyczą te nieprawidłowości – dodaje.

Publikowany od 2003 roku raport ocenia 190 gospodarek pod względem łatwości prowadzenia w nich działalności gospodarczej. W ocenie uwzględniane są m.in. skala regulacji, prawa własności, możliwości inwestycji, dotrzymywania kontraktów i dostępność kredytu.

W ostatnich latach pojawiały się wątpliwości co do rzetelności rankingu. Główny ekonomista Banku Światowego Paul Romer odszedł ze stanowiska w 2018 roku z powodu wprowadzonych zmian metodologii, które jego zdaniem dyskryminowały niektóre kraje, a inne faworyzowały.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane