Bank Światowy zdetonował korektę na rynkach akcji

Marek Druś
opublikowano: 23-06-2009, 00:00

Podwyższona przez Bank Światowy prognoza głębokości recesji globalnej gospodarki w 2009 roku stała się pretekstem do pozbywania się akcji. Europejscy inwestorzy spodziewali się tego. Już w ubiegłym tygodniu DJ Stoxx 600 zaliczył spadek pierwszy raz od 15 maja. W poniedziałek traciły wszystkie branżowe indeksy. Najmniejsze straty zaliczyły spółki handlu detalicznego i spożywcze.

Wśród najmocniej tracących znalazły się spółki surowcowe. Inwestorzy boją się, że głębsza recesja zmniejszy popyt na metale i ropę. Przeceniono więc papiery Royal Dutch Shell i StatoilHydro. Wyraźnie spadł też kurs Xstrata. Czwarty na świecie producent miedzi taniał nie tylko z powodu spadku cen metalu, ale również w związku ze złożeniem propozycji fuzji koncernowi Anglo American. Spadł kurs British Airways. Słynny brytyjski inwestor Richard Branson oświadczył, że nie zamierza przejmować tej spółki, "bo nie ma ona wartości" i może nie przetrwać kryzysu.

W USA także dominowała podaż. Rezygnacja dwóch członków rady dyrektorów Bank of America spowodowała wyraźny spadek jego kursu. Od kwietnia z rady dyrektorów największego banku USA odeszło siedem osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu