Bank Światowy ostrzega rosyjskie banki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-12-2020, 13:08

Bank Światowy oczekuje, że rosyjska gospodarka zacznie się odbijać w 2021 r., a skala odreagowania będzie w dużym stopniu uzależniona od efektów działania szczepionki przeciw Covid-19. Ostrzegł jednak, że tamtejsze banki mogą mieć jeszcze „najgorsze przed sobą”, informuje Reuters.

Bank Rosji
Bank Rosji
fot. Bloomberg

Według prognoz waszyngtońskiej instytucji, w tym roku PKB Rosji może spaść o 4 proc. Swoje szacunki opiera na około 40 proc. spadku zysków dużych i małych firm w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Z kolei projekcja na rok przyszły zakłada w scenariuszu bazowym, 2,6-proc. wzrost PKB. BŚ sugeruje przy tym, że Moskwa może zdecydować się na bardziej stopniową konsolidację fiskalną niż obecnie planuje.

Bardziej pesymistyczny scenariusz mówi natomiast o zaledwie 0,6 proc. rozwoju gospodarki, przy założeniu większego wzrostu liczby nowych przypadków Covid-19 do połowy 2021 r.

Instytucja podkreśla, że przed rosyjskimi bankami stoi coraz bardziej palący problem „złych” kredytów.

Rzeczywisty zakres „złych” kredytów w bilansach banków zacznie się ujawniać do połowy 2021 r., kiedy to pozostałe regulacyjne środki restrukturyzacyjne zostaną zniesione – napisał Bank Światowy w cyklicznym raporcie. Dodał, że „…istniejące wcześniej słabe punkty, takie jak wysoki udział kredytów zagrożonych w połączeniu z niepewnością co do długości drugiej fali pandemii i związanych z nią kosztów ekonomicznych, sugerują, że najgorsze może jeszcze nadejść”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane