Bank, umywalka, ścianka działowa i transporter dla kotów

PAP
opublikowano: 22-09-2010, 20:50

Bank, umywalka, ścianka działowa i  transporter dla kotów - znalazły się wśród wyróżnionych w środę godłem "Dobry Wzór" przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Już od 17 lat Instytut promuje w ten sposób polskie wzornictwo.

Jury oceniało produkty i usługi, kierując się czterema głównymi kryteriami: wizualno-estetycznym, ekonomicznym, ergonomicznym oraz funkcjonalnym. Pod uwagę brane były tylko te projekty, które dotychczas miały szansę zaistnieć na polskim rynku - powiedziała przewodnicząca jury i prezes instytutu Beata Bochińska.

Spośród 138 produktów i usług zgłoszonych do konkursu jury wyróżniło siedem w kategoriach: sfera domu, pracy, publiczna oraz usług.

Sfera usług w tegorocznym konkursie była rozpatrywana jako kategoria po raz pierwszy, ponieważ "nieustanny rozwój tego sektora rynku, idąc w parze z postępem w dziedzinie technologii cyfrowych, sprawił, że coraz częściej zadowolenie konsumentów zależy od dobrze zaprojektowanej usługi" - poinformowała Bochińska. Pierwszymi w dziejach konkursu laureatami w sferze usług zostali projektanci "Banku pomysłów Banku Zachodniego WBK", oferty skierowanej do internetowych klientów banku.

W kategorii sfera domu godłem "Dobry Wzór" odznaczono projekt W+W - umywalka i toaleta w jednym, oraz kolekcję mebli dla dzieci Meee, której projektant Tomasz Augustyniak otrzymał również tytuł designera roku. W projekcie W+W jury doceniło fakt, że "w innowacyjny sposób rozwiązuje problem powtórnego zużycia wody". Natomiast meble dziecięce "zostały zaprojektowane w oparciu o analizy psychologów, którzy zbadali potrzeby najmłodszych dzieci".

Zapytany o sposób docierania do konsumenta, Augustyniak powiedział, że "nie badania rynkowe, lecz własne obserwacje i intuicja pozwalają odczytywać oczekiwania ludzi". "W zawodzie projektanta chodzi o to, aby znaleźć pomysł, który ulepsza życie" - dodał.

Ściankom działowym oraz stosowanemu w halach przemysłowych elektronicznemu przełącznikowi ciśnienia nadano godło "Dobry Wzór" w kategorii sfera pracy. Z kolei w sferze publicznej wyróżniono projekt suszarki do rąk oraz miejskiego pojazdu elektronicznego S.A.M.Re-Volt. Temu ostatniemu osobne odznaczenie przyznało Ministerstwo Gospodarki, które doceniło we "Wzorze Roku", jak wytłumaczył wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, "polski wkład w tworzenie energooszczędnej technologii".

Co roku instytut wyróżnia także pomysł jednego spośród młodych i utalentowanych projektantów. Tym razem tytułem "Young Design" została uhonorowana absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Daria Piotrowska za projekt podręcznego transportera dla kotów. "Dzięki temu wyróżnieniu, mam nadzieję, projekt ujrzy światło dzienne i transporter będzie dostępny na rynku" - powiedziała Piotrowska.

W tym roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego obchodzi 60. rocznicę powstania.

Do 14 listopada w siedzibie Instytutu będzie można oglądać zarówno wyróżnione projekty, jak i te, które znalazły się w finale konkursu.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu