"Banki centralne potrzebują pomocy w ratowaniu światowej gospodarki"

KŁ, Moneynews.com
opublikowano: 20-01-2012, 15:23

Globalna gospodarka jest jak dom, który wymaga wymiany kanalizacji, ale dotychczas światowe banki centralne jako jedyne starają się przepchać rury poprzez luzowanie polityki pieniężnej, a to nie wystarcza – powiedział Mohamed El-Erian, zarządzający największego na świecie funduszu obligacji, PIMCO.

Luźna polityka monetarna mająca na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego, czyli obniżanie stóp procentowych, czy wykup aktywów od banków, już nie wystarczy. Czas, by do akcji wkroczyły administracje państwowe.

- Państwa takie jak Hiszpania, czy Stany Zjednoczone muszą działać bardziej stanowczo w odblokowywaniu sektora nieruchomości podejmując spóźnione już decyzje odnośnie wspólnego ponoszenia obciążeń, refinansowania – powiedział El-Erian.

- Nadmiernie zadłużone państwa, takie jak Grecja I Portugalia, muszą przeprowadzić znaczne cięcia w zadłużeniu swoich wierzycieli, by miały jakiekolwiek szanse na obsługę tego długu i wzrost gospodarczy – dodał.

Ponadto podkreśla, że rządy powinny uświadomić swoim elektoratom, że dni wydawania na kredyt już się skończyły.

Bloomberg
Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Moneynews.com

Polecane