Banki centralne ruszyły na zakupy złota

  • Paweł Makosz
opublikowano: 07-04-2021, 15:55

Węgry potroiły wartość rezerw złota. Dokonały przy tym jednego z największych od dziesięcioleci zakupu z udziałem banku centralnego. To wyraźny sygnał pokazujący, że rządy zwracają się w stronę metali szlachetnych szukając w nich stabilności.

Najnowsze dane Międzynarodowej Rady Złota (World Gold Council) pokazały, że w marcu światowe banki centralne zakupił 94,5 tony kruszcu.

Banki centralne przez większą część ostatniej dekady wspierały wzrost cen złota. Zmieniło się to w trzecim kwartale 2020 roku, kiedy niektóre z nich zostały sprzedawcami. Stało się tak, ponieważ kraje wydobywające kruszec skorzystały z rosnących cen napędzanych przez popyt inwestycyjny.

Bloomberg Creative Photos

Państwa starają się zabezpieczyć swoje finanse w obliczu pandemii, dlatego nie tylko Węgry sięgają po złoto. Prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński powiedział w zeszłym miesiącu, że w najbliższych latach NBP może dokupić co najmniej 100 ton złota.

Na giełdzie w Londynie przed godz. 14 złoto potaniało o 0,4 proc. do 1 736,01 USD za uncję. W kwietniu cena wzrosła o 1,6 proc. po tym, gdy malała przez ostatnie trzy miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane