Czytasz dzięki

Banki centralne sprzedały w sierpniu więcej złota niż kupiły

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-10-2020, 12:40

Przerwana została trwająca od ponad półtora roku faza akomodacji złota przez banki centralne. W sierpniu sprzedały one więcej tego szlachetnego metalu niż zakupiły, donosi Reuters.

Według danych World Gold Council (WGC), w sierpniu banki centralne sprzedały o 12,3 tony złota więcej, niż wynosiły ich łączne zakupy. Obecnie stan ich posiadania szacowany jest na około 35 tys. ton o wartość 2 bln USD. 

złoto, sztabki
Zobacz więcej

złoto, sztabki fot. Bloomberg

Największy udział w ujemnym wyniku netto miał Uzbekistan, który pozbył się 31,7 ton kruszcu co z nawiązką skompensowało i tak już mniejsze zakupy ze strony „łasych„ na złoto Indii, Turcji czy Kirgistanu.

Upłynnianie rezerw złota wynikało m.in. z osiągnięcia przez jego ceny rekordowych poziomów powyżej 2070 USD za uncję. Tymczasem na początku 2019 r. złoto kwotowane było na poziomie 1500 USD/u. Po osiągnięciu sierpniowego szczytu metal został poddany korekcie i obecnie oscyluje na poziomie około 1900 USD/u.

W 2018 r. banki centralne kupiły łącznie 665 ton złota, najwięcej od pięciu dekad, zaś w minionym roku nieco mnie, bo 650 ton.

WGC oczekuje, że mimo sierpniowego spadku banki centralne pozostaną w całym roku nabywca netto złota. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane