Banki centralne w zeszłym roku kupiły najwięcej złota w historii

opublikowano: 08-02-2023, 13:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak podała Światowa Rada Złota, w 2022 roku banki centralne dodały do swoich zapasów aż 1136 ton tego surowca o wartości około 70 mld USD, zdecydowanie najwięcej od 1950 roku – donosi agencja Reutersa.

Stefan Wermuth

Dane podkreślają zmianę nastawienia do złota od lat 90. i 2000., kiedy banki centralne, zwłaszcza te w Europie Zachodniej, które posiadają dużo tego metalu szlachetnego, sprzedawały setki ton złota rocznie.

Od czasu kryzysu finansowego w latach 2008-2009 europejskie banki przestały sprzedawać złoto, a coraz więcej gospodarek wschodzących, takich jak Rosja, Turcja i Indie, zaczęło kupować metal szlachetny.

Banki centralne preferują złoto, ponieważ oczekuje się, że utrzyma ono swoją wartość w niespokojnych czasach i, w przeciwieństwie do walut i obligacji, nie jest uzależnione od żadnego emitenta ani rządu.

Złoto umożliwia również bankom centralnym dywersyfikację aktywów, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe i dolar.

Banki, w tym tureckie, chińskie, egipskie i katarskie, przekazały, że w zeszłym roku zakupiły złoto. Jednak zakup przez banki centralne około dwóch trzecich metalu szlachetnego w minionym roku nie został podany do wiadomości publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane