Banki ciągną indeksy GPW w górę, hamują PKN i KGHM

(Artur Szymański)
opublikowano: 03-11-2005, 11:54

Do południa indeksy warszawskiej giełdy nie zanotowały istotnych zmian wartości. Obroty są raczej umiarkowane. Także na giełdzie węgierskiej nie ma przełomowych zmian, notowania płyną w spokojnej atmosferze.

Do południa indeksy warszawskiej giełdy nie zanotowały istotnych zmian wartości. Obroty są raczej umiarkowane. Także na giełdzie węgierskiej nie ma przełomowych zmian, notowania płyną w spokojnej atmosferze.

Na otwarciu WIG20 wzrósł do 2430 pkt. Zamknięcie luki bessy z 13 października nie wywołało jednak entuzjazmu wśród inwestorów. Zamiast tego, w kolejnych minutach indeks zaczął oddawać początkowy dorobek i na krótko zjechał nawet na minus. Wkrótce jednak powrócił nad kreskę, na niewielki plus.

Nie widać jednak póki co ochoty w inwestorach ani do zdecydowanego kupna papierów, ani też do ich sprzedaży. Komplikuje się natomiast ponownie sytuacja na arenie politycznej. Warto o niej wspomnieć, pomimo że nie jest to najważniejszy czynnik wpływający na decyzje inwestorów. Niemniej jednak polityczna niepewność dotycząca przyszłości najbardziej prorynkowej z partii politycznych może odstręczać inwestorów od dokonywania znaczących transakcji.

Otóż, między dwoma liderami Platformy Obywatelskiej – Donaldem Tuskiem a Janem Rokitą, zaczyna zarysowywać się coraz wyraźniej podział na kwestię ewentualnego uczestnictwa PO w rządzie. Ten pierwszy opowiada się za silną opozycją względem gabinetu Kazimierza Marcinkiewicza. Ten drugi natomiast uważa, że PO nie zbuduje silnej opozycji wobec rządu PiS.

W dzisiejszej "GW" Rokita opublikował tekst, w którym napisał, że jedynym wyjściem dla PiS i PO jest utworzenie wspólnego rządu. Dziś po południu zbiera Rada Krajowa partii, która zdecyduje o stanowisku Platformy wobec rządu PiS. Zobaczymy czyje będzie na wierzchu, ale jestem pełen obaw o spójność partii. Ewentualny konflikt między liderami mógłby się skończyć „zatopieniem” Platformy.

Podobnie jak wczoraj, tak i dziś najsilniejszym sektorem utrzymującym WIG20 na powierzchni są banki. Najmocniej drożeją największe PKO BP, Pekao SA i Bank BPH. Ich akcje zyskują po ponad 1,5 proc. W niewielkim stopniu tracą natomiast największe spółki surowcowe – PKN Orlen i KGHM. Po dwóch godzinach sesji ani jedna akcja Cersanitu nie przeszła z rąk do rąk. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane