Banki dają Monnari drugie życie

Dawid Tokarz
opublikowano: 26-02-2010, 00:00

Monnari proponuje kontrahentom redukcję długów o 65 proc. i zamianę reszty na akcje. Po 2,40 zł za walor.

Duzi wierzyciele przełknęli duże straty. O losach spółki zdecydują inni — ma być redukcja długu i konwersja na akcje

Monnari proponuje kontrahentom redukcję długów o 65 proc. i zamianę reszty na akcje. Po 2,40 zł za walor.

Ponad miesiąc temu sąd dał Monnari jeszcze jedną szansę i zmienił upadłość spółki z likwidacyjnej na układową. To sukces Grzegorza Winogradskiego, nowego prezesa Monnari, który w miesiąc od powołania przekonał wszystkie cztery kredytujące odzieżową spółkę banki, by głosowały za układem. Teraz wszystko zależy od innych wierzycieli, z których część nie tylko musi zgodzić się na redukcję swoich wierzytelności o 65 proc., ale i na zamianę reszty na akcje spółki po kursie 2,40 zł za walor — aż o 50 proc. wyższym od aktualnych notowań.

Monnari ma ponad 700 niespłaconych wierzycieli, a jego długi sięgają 140 mln zł. Blisko dwie trzecie (95,5 mln zł) to kredyty, jakie spółce z Łodzi udzieliły cztery banki. Wszystkie zgadzają się na propozycje układowe przygotowane przez Grzegorza Winogradskiego. Z akt upadłościowych Monnari, do których dotarliśmy, wynika, ile ich ta zgoda będzie kosztować.

Kto ile straci

Najbardziej gorzką pigułkę musi przełknąć PKO BP. Z 52 mln zł ma odzyskać ledwie 27,8 mln zł (53 proc.). Plan zakłada, że Bankowy Fundusz Leasingowy (spółka zależna PKO BP) za 23,7 mln zł odkupi od giełdowej firmy nieruchomość w Łodzi, na której PKO BP ma hipotekę, a pieniądze z tej transakcji wpłyną do banku. Kolejne 4,1 mln zł Monnari wypłaci mu dopiero w 2013 r.

Równie dużo stracić mógł Raiffeisen, ale jeszcze w trakcie rozpoznawania wniosku o upadłość rozliczał karty płatnicze, którymi płacili klienci w sklepach Monnari. I odzyskał w ten sposób aż 14,7 mln zł. Resztę długu Monnari ma spłacić w 58 proc., przekazując bankowi kolejną ze swoich nieruchomości.

Deutsche Bank PBC, którego kredyt też był zabezpieczony hipoteką, nie chce przejmować nieruchomości. Ma dostać 60 proc. wierzytelności w ratach w latach 2011-2012. Proporcjonalnie najwięcej stracił BOŚ, którego kredyt był zabezpieczony tylko wekslem. Będzie musiał zadowolić się 35 proc. wierzytelności, czyli 3,67 mln zł. Nie dostanie jednak gotówki, ale… akcje Monnari. Konwersja ma być zrobiona po kursie 2,40 zł za walor, o blisko 50 proc. wyższym od giełdowego.

Ryzyko odszkodowań

Plan władz Monnari zakłada, że po tej samej cenie wierzytelności na akcje zamienią też pozostali duzi kontrahenci spółki (mający wierzytelności ponad 10 tys. zł). Przy czym tak jak w przypadku BOŚ Banku dostaną akcje tylko za 35 proc. wierzytelności.

Najtrudniej do takiego rozwiązania będzie przekonać właścicieli centrów handlowych. Mieliby oni zobowiązać się do niewypowiadania umów najmu aż do 2013 r. i zrezygnować z wszelkich kar umownych i odszkodowań. A te mogą naliczać właściciele nie tylko tych lokali ze sklepami, które zostały zamknięte (od maja 2009 r. liczba placówek Monnari spadła o 130 — do 107), ale i tych, w których miały powstawać nowe sklepy (odzieżowa spółka miała podpisane umowy na wynajęcie ponad 70 lokali w latach 2009-10).

Nowe rozdanie

Wystarczy, żeby tylko część z nich chciała walczyć o kary umowne i odszkodowania, a okaże się, że wartość długów Monnari jest mocno niedoszacowana, a układ — zagrożony. To ryzyko równoważy fakt, że za układem powinni głosować mali wierzyciele: plan zakłada bowiem, że dostaną całość wierzytelności, tyle że bez odsetek.

Przegłosowanie układu przetasowałoby akcjonariat Monnari. Prawie 30 proc. akcji znalazłoby się w rękach BOŚ i innych wierzycieli. Największym akcjonariuszem, z pakietem 32,8 proc., pozostałby jednak wiceprezes spółki Mirosław Misztal, który według propozycji układowych ma podwyższyć jej kapitał o 10 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane