Banki dały drugą szansę Ciechowi

ABT
opublikowano: 18-12-2009, 00:00

12 instytucji finansowych poczeka jeszcze do 15 stycznia, aż Ciech przygotuje się do refinansowania zadłużenia.

12 instytucji finansowych poczeka jeszcze do 15 stycznia, aż Ciech przygotuje się do refinansowania zadłużenia.

Zarząd Ciechu potwierdził informacje "Pulsu Biznesu" — 12 banków zgodziło się przedłużyć obowiązywanie umów finansujących działalność spółki do 15 stycznia 2010 r. Spółka nie jest więc narażona na żądania spłaty zadłużenia przed ustaleniem z bankami nowych zasad jej kredytowania. 30 grudnia 2009 r. mają odbyć się walne zgromadzenia Janikosody i Zakładów Chemicznych Alwernia w sprawie ustanowienia zabezpieczeń na majątku i aktywach tych spółek. Ma to związek z rozmowami ze wspomnianym konsorcjum. Spółka spłaca też zobowiązania. Jest to możliwe, bo w trzecim kwartale tego roku grupa poprawiła operacyjne przepływy pieniężne. Zadłużenie netto w stosunku do poprzedniego kwartału spadło o 81 mln zł, a w porównaniu z końcem 2008 r. obniżyło się o 50 mln zł. Na koniec trzeciego kwartału zadłużenie netto chemicznej grupy wyniosło około 1,56 mld zł.

Do końca pierwszego kwartału skarb państwa chce sprzedać wszystkie posiadane akcje Ciechu (36,7 proc.) Równolegle wystawił na aukcję 25 proc. akcji ZCh Alwernia. Bez powodzenia.

— Nie zgłosił się żaden inwestor. Aukcję musieliśmy odwołać, ale zamiar sprzedaży Alwerni w przyszłości podtrzymujemy — mówi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane