Banki: decyzje UOKiK ws opłat od kart sprzeczne ze stanowiskiem KE

opublikowano: 01-02-2007, 15:06

Styczniowe decyzje UOKiK ws opłaty interchange, nakazujące zaprzestanie jej stosowania przy transakcjach kartą, są sprzeczne ze stanowiskiem KE

Styczniowe decyzje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie opłaty interchange, nakazujące zaprzestanie jej stosowania przy transakcjach kartą, są sprzeczne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej - uważają bankowcy.

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami sekretarz Rady Wydawców Kart Bankowych Remigiusz Kaszubski podkreślił, że KE w opublikowanym w środę raporcie nie domaga się zniesienia interchange, opłaty pobieranej przez wydawcę karty od sklepu czy usługodawcy przyjmującego płatność.

Kaszubski podkreślił, że w krajach, w których interchange fee nie jest stosowane - jak np. Dania - brak tej opłaty jest tylko pozorny. Nie jest bowiem ona pobierana od każdej transakcji, natomiast sklep płaci roczną opłatę, zależną od obrotów.

Na początku stycznia UOKiK zakończył postępowanie w sprawie 20 banków - nakazem zaprzestania stosowania interchange fee. Uznał, że banki nie wykazały, iż opłata finansuje rozwój rynku kartowego. Obecnie banki odwołują się od decyzji Urzędu.

Zdaniem Kaszubskiego, gdyby pomimo stanowiska KE, UOKiK doprowadził do zniesienia interchange, polskie banki nie miałyby problemu z przeniesieniem wydawania kart do krajów, gdzie stosowanie tej opłaty nie napotyka przeszkód. Dodał, że podczas ostatnich spotkań bankowców europejskich pojawiały się już banki zainteresowane taką działalnością. Polscy klienci nadal korzystaliby z kart płatniczych, ale wydawanych w innym kraju UE.

Kaszubski dodał, że polskie banki dwa razy w ostatnich latach obniżały już opłatę interchange. Obecnie, w związku ze wzrostem liczby transakcji przypadających na jedną kartę, co oznacza niższe jednostkowe koszty transakcji, można będzie po raz kolejny obniżyć interchange fee.

"Obecnie, pod wydaniu decyzji, banki się odwołują do sądu i dopóki sprawa się nie zakończy, UOKiK nie będzie podejmował żadnych działań" - poinformowano w czwartek PAP w biurze prasowym UOKiK.

W komentarzu prezesa UOKiK Cezarego Banasińskiego, przekazanym w czwartek PAP, prezes Urzędu podkreśla, że raport KE o bankowości wykazał istnienie "wielu barier natury strukturalnej oraz technicznej, które mogą mieć wpływ na ograniczenie konkurencji w sektorze usług finansowych".

"Jednym z wniosków, który znalazł się w raporcie, jest stwierdzenie, że wydawanie kart płatniczych przez banki w większości przypadków jest zyskowne nawet bez pobierania opłat interchange. Ta teza jest zgodna ze stanowiskiem UOKiK, przedstawionym kilka tygodni temu" - czytamy w stanowisku.

"Sposób ustalania opłaty powoduje, że jej wysokość nie musi opierać się na rzeczywistych kosztach, ponoszonych przez banki na rozwój i funkcjonowanie systemu płatności, ale gwarantuje utrzymania wysokich zysków z każdej transakcji" - twierdzi Banasiński.

"Raport KE jest jedynie syntetyczną analizą konkurencji na rynku usług bankowych w UE i nie rozstrzyga kwestii dotyczących opłaty interchange. W tej sprawie organ antymonopolowy Wspólnoty wypowie się najprawdopodobniej dopiero w decyzji dotyczącej opłaty pobieranej w systemie MasterCard, która być może będzie wydana jeszcze w tym roku" - wskazał prezes UOKiK.

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes mówiła podczas konferencji prasowej w środę o opłatach interchange, że KE nie domaga się ich zniesienia. "Jest jednak jasne, że obecny poziom opłat interchange w wielu systemach, które badaliśmy, nie wydaje się usprawiedliwiony" - dodała.

Raport koncentruje się na dwóch zagadnieniach: bankowości detalicznej, analizowanej pod kątem rachunków bankowych i usług z nimi powiązanych, oraz rynku kart płatniczych. Część piąta rozdziału dotyczącego kart płatniczych odnosi się do interchange fee. Dane raportu wskazują, że po likwidacji interchange fee w 5 z 25 krajów UE wydawanie kart przynosiłoby straty. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane