Banki dopasowują ofertę do potrzeb klientów

Materiał partnera strony
opublikowano: 17-09-2017, 22:00

Z roku na rok coraz więcej osób zmienia rachunek osobisty. Powodem są nie tylko rosnące opłaty, ale również zmiany preferencji

Dobre i funkcjonalne konto dla każdego jest inne. Jedni stawiają na niskie koszty, inni na atrakcyjność usług dodatkowych, jeszcze inni na pakiety zleceń stałych, które są istotne zwłaszcza dla zapracowanych. Dla wielu osób ważna jest też atrakcyjność karty do rachunku, a dla często podróżujących bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Oczekiwania są różne zależnie od wieku. Potwierdza to badanie „Pokolenia o finansach 2” opracowane przez 4P Research Mix. Wynika z niego, że osoby z pokolenia Z, czyli w wieku od 16 do 21 lat, oczekują bezpłatnej wypłaty gotówki na całym świecie, natomiast przedstawiciele pokolenia Baby Boomers najbardziej chcą łatwego dostępu do bankomatów w Polsce.

Design thinking w Warszawie
Zobacz więcej

Design thinking w Warszawie

Weź udział w Szkoleniu Design Thinking w Warszawie 

Idealne konto

Wybór rachunku dokonany na podstawie jednorazowej promocji lub polecenia bliskiej osoby lepiej pogłębić zdobyciem innych informacji. Gwarancję podjęcia dobrej decyzji daje jedynie dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb. Konto powinno być przede wszystkim tanie i uzupełnione pakietem usług dodatkowych dopasowanych do sposobu zarządzania finansami. W pierwszej kolejności warto więc sprawdzić, czy prowadzone jest za darmo bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków.

Zdarza się bowiem, że bank reklamuje rachunek brakiem opłaty, ale w szczegółowych warunkach zaznacza, że nie pobiera jej tylko w przypadku regularnych wpływów na konto i to w określonej wysokości. Ważna jest też funkcjonalność karty. Banki na ogół nie pobierają opłaty za kartę po spełnieniu pewnych warunków, np. jeśli dokona się kilku transakcji w miesiącu, co nie jest zbyt uciążliwe dla często płacących bezgotówkowo. Gorzej jest, kiedy bank wymaga zawarcia transakcji określonej wysokości.

Ideałem byłaby możliwość wyboru sposobu naliczania takiej opłaty. Kartą nie tylko się płaci, ale również wypłaca pieniądze z bankomatów. Część banków wprowadziła opłaty za wybranie gotówki nawet z własnych maszyn, część — poniżej określonej kwoty. Dla wypłacających często niskie kwoty może to być sporym obciążeniem portfela.

Skoro podejmie się decyzję o szukaniu idealnego konta i karty, trzeba sprawdzić więc i te szczegóły — podobnie jak warunki wypłat pieniędzy w bankomatach za granicą, co jest istotne dla często podróżujących. Mobilny dostęp do konta jest już dzisiaj oczywisty. Nie tylko ułatwia życie, ale dzięki płatnościom przez internet pozwala uniknąć prowizji, które są pobierane przy zleceniach telefonicznych i w oddziałach banku. Coraz więcej osób obsługuje rachunek przez telefon. Ważna jest więc także czytelna i wygodna w obsłudze aplikacja.

Bankowy design thinking

Banki uważnie obserwują zmiany potrzeb klientów i dostosowują do nich swoją ofertę. Najnowszym przykładem jest Konto Jakie Chcę z kartą Dopasowaną w BZ WBK — pierwsza na rynku propozycja rachunku osobistego, którego funkcjonalności można samodzielnie zmieniać i dopasowywać do własnych potrzeb.

— Przejrzeliśmy wszystkie informacje, jakie napływały do banku, opinie i komentarze na naszych blogach, wszystkie skargi. Zamówiliśmy też dodatkowe badania, z których bardzo jasno wynikało, że trend konsumencki ścieżki wyboru jest bardzo silny. Zaczęliśmy więc myśleć o stworzeniu produktu w modelu design thinking — mówi Marcin Pawłowski, dyrektor obszaru marketingu detalicznego i rozwoju oferty w Banku Zachodnim WBK. Metodę design thinking stosują projektanci wnętrz i sztuki użytkowej, ale dobrze sprawdza się także w innych branżach, w których panuje duża konkurencja, a oczekiwania klientów są wysokie. Jej celem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które mają klientom ułatwiać życie. Dlatego pierwszym etapem jest poznanie ich potrzeb i dziedzin, których one dotyczą.

— Pracowaliśmy z firmą zewnętrzną, z którą budowaliśmy konto od podstaw, zakładając, że klient będzie dobierał sobie funkcje czy grupy funkcji, parametryzował kartę i opłaty za nią — to co jest dla niego ważne — tłumaczy Marcin Pawłowski. W ten sposób powstało Konto Jakie Chcę i karta Dopasowana, które są w pełni dopasowanedo nowej strategii banku. W trakcie analizy okazało się bowiem, że oczekiwania klientów dotyczą nie tylko konta, ale również innych dziedzin, np. możliwości kontaktu z bankiem czy skorzystania z usług doradczych jego specjalistów.

— Bank musi budować te wartości, które są dla klienta ważne. Nie może wrzucać do produktu wszystkiego. W przypadku konta ważne jest m.in., ile klient ma do dyspozycji bankomatów i ile płaci za kartę. Przy kredycie liczy się natomiast jego maksymalna kwota i np. to, czy możliwe są wakacje kredytowe itp. Zawsze trzeba więc bardzo dokładnie zbadać potrzeby klienta — wyjaśnia dyrektor Marcin Pawłowski.

Rachunek na miarę

Konto Jakie Chcę jest prowadzone bezpłatnie bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Bank nie pobiera prowizji za przelewy Elixir w BZWBK24, polecenia zapłaty, wypłaty w bankomatach BZ WBK kartą Dopasowaną, wypłaty BLIK-iem oraz wpłaty gotówki we własnych wpłatomatach. Osoby do 26. roku życia nie płacą również za wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce. Można też uniknąć opłaty za kartę Dopasowaną do konta. Wystarczy zrealizować pięć transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub wydać łącznie minimum 500 zł, płacąc kartą. Sposób naliczania opłaty możnawybrać samemu, włączając odpowiednią opcję. Można też zdecydować się na stałą opłatę miesięczną za kartę w wysokości 3 zł i nie przejmować się żadnymi warunkami. W każdej chwili możliwa jest też zmiana decyzji. Karty Dopasowane są do wyboru w dwóch systemach Mastercard lub Visa.

Można też mieć obie. Największą zaletą Konta Jakie Chcę z kartą Dopasowaną jest szybkie aktywowanie poszczególnych funkcji w usługach bankowości internetowej. Każdy jego posiadacz może sam decydować o tym, z jakich funkcjonalności chce korzystać w danym momencie. Może też skorzystać ze zwrotów 1 proc. wydatków opłacanych z konta za gaz, prąd, internet, telefon i telewizję, dzięki czemu zaoszczędzi do 25 zł miesięcznie, lub włączyć automatyczne oszczędzanie z Konta Jakie Chcę na konto Systematyczne.

Wystarczy oszczędność 20 zł w miesiącu, aby bank nagrodził klienta podwyższonym oprocentowaniem w następnym miesiącu na koncie Systematycznym. Można też skorzystać z pakietu wypłat w bankomatach w Polsce i za granicą kartą Dopasowaną. Wybór wszystkich opcji jest dowolny, a bank umożliwia włączanie i wyłączanie poszczególnych pakietów według potrzeb. Ważne jest również to, że Konto Jakie Chcę nie jest zarezerwowane — jak większość atrakcyjnych ofert — tylko dla nowych klientów. Marcin Pawłowski zapewnia, że może je założyć każdy — również posiadacze innych kont w BZ WBK mogą zmienić je na nowe bez spełniania dodatkowych warunków.

Szczegóły oferty Banku Zachodniego WBK na bzwbk.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Banki dopasowują ofertę do potrzeb klientów