Banki finansują opiekę medyczną z oporami

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 27-06-2001, 00:00

Banki finansują opiekę medyczną z oporami

Polskie banki nie są przygotowane do finansowania przedsięwzięć związanych z prywatną opieką medyczną — twierdzą przedstawiciele branży. Wygrywają na tym fundusze venture capital oraz zachodnie banki, które — w przeciwieństwie do rodzimych instytucji — potrafią przygotować analizy finansowe medycznych przedsięwzięć.

Znalezienie środków na budowę bądź modernizację prywatnego zakładu opieki zdrowotnej nastręcza wiele problemów. Zaciągnięcie kredytu w banku jest niemożliwe, gdy firma nie posiada majątku trwałego, pod którego zastaw może zaciągnąć pożyczki.

— Warunki przyznawania kredytu w naszym kraju są całkiem inne niż na Zachodzie. Polskie banki traktują je jako kredyty wysokiego ryzyka. Tymczasem za granicą kredyty na przedsięwzięcia medyczne są chętnie udzielane — mówi Lesław Lenartowicz, prezes Centrum Medycznego HCP.

Centrum Medyczne HCP to pierwszy sprywatyzowany państwowy szpital. Przedstawiciele tej placówki otrzymali kredyt walutowy pod zastaw posiadanego majątku.

— Partia, która po wyborach będzie prawdopodobnie rządzić, zapowiada centralizację systemu. Dlatego nie dziwi nas dystans banków. Tymczasem rozwój obecnego systemu idzie w dobrym kierunku, za mało jest jednak w nim pieniędzy. Brakuje preferencyjnych kredytów i długofalowej polityki w zakresie usług medycznych — mówi prezes Centrum Medycznego HCP.

Bez specjalistów...

Zdaniem Romana Walasińskiego, dyrektora generalnego Centrum Medycznego Medicor, które rozpoczyna budowę szpitala, polskie banki nie są przygotowane do udzielania kredytów na inwestycje w prywatną opiekę medyczną.

— Bankom brakuje wiedzy i specjalistów analizujących prywatne przedsięwzięcia, które niczym nie różnią się od światowych. Nasz projekt jest obsługiwany w całości przez zagranicznych specjalistów i audytorów — mówi Roman Walasiński.

Przedstawiciele prywatnych przedsięwzięć medycznych szukają więc pieniędzy z innych źródeł. Chętne do inwestowania w ochronę zdrowia są fundusze venture capital. Oresa Ventures zainwestowała w sieć Medicover, prywatną firmę usług medycznych w Europie Środkowej, w tym również w Polsce. Enterprise Investors wsparł poradnie Medycyna Rodzinna. Do udzielania kredytów chętne są też banki zagraniczne.

...ale już z ofertą

Niemiecki Dresdner Bank — poprzez dom inwestycyjny Dresdner Kleinwort Benson — jest z kolei inwestorem w innej firmie — Euromedic, która uruchamia centra diagnostyki obrazowej. Oprócz niemieckiego banku inwestorami w Euromedic są także m.in. General Electric Equity, oddział inwestycyjny GE Capital, oraz The Global Environment Fund z USA. Polskie banki nie były dotychczas zainteresowane tym sektorem, do czego same się przyznają. Ofertę dla sektora medycznego zaprezentował LG Petro Bank. Umożliwia ona zaciągnięcie kredytu na rozpoczęcie działalności, np. otworzenie gabinetu lekarskiego. Obecnie dołączają inne banki. Krzysztof Rykowski z BISE zapewnia, że od września ruszy specjalny pakiet dla lekarzy rodzinnych. Jeśli będzie on cieszył się zainteresowaniem, to bank będzie oferował kolejne rozwiązania. Od września rusza także specjalna oferta dla branży medycznej w PKO BP. Zdaniem Andrzeja Nowaka, dyrektora departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w banku, Medic Partner to oferta rozliczeniowo-kredytowa m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, weterynarzy czy też farmaceutów.

— Są to bezpieczni klienci dla banków, bo budzą zaufanie i mają określone dochody — mówi Andrzej Nowak.

PBK ma w ofercie kredyt na zakup sprzętu medycznego. W planach jest też kredyt Biznes-loan, przeznaczony m.in. dla lekarzy, otwierających prywatne gabinety i przychodnie.

Większe przedsięwzięcia związane z medycyną kredytowane są w ramach standardowych kredytów inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki finansują opiekę medyczną z oporami