Banki i KGHM dały rekord WIG20

Artur Szymański
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Po niespełna siedmiomiesięcznej przerwie WIG20 poprawił rekord wszech czasów z 11 maja. We wtorek skoczył do 3395,46 pkt. Poprzedni szczyt hossy został poprawiony o 47,6 pkt, czyli 1,42 proc. Wygląda też na to, że kupujący nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Najgorętszy okres roku dopiero przed nami.

Podobnie jak dzień wcześniej, także we wtorek WIG20 wzrost zawdzięcza największym bankom. Akcje Pekao podrożały o 4,5 proc., do 233 zł, kurs PKO BP drugi kolejny raz poprawił swój rekord, osiągając 47,29 zł po 3,5-procentowym wzroście. Dołączył do nich KGHM, rosnąc 3,2 proc., do 106,1 zł. Warto zauważyć, że są to trzy spółki o największym wpływie na WIG20. Walory czwartej w tej klasyfikacji Telekomunikacji Polskiej nie były już tak rozchwytywane. Akcje operatora podrożały tylko o 0,9 proc., do 23,81 zł.

Handel akcjami spółek najcięższego kalibru przyćmił notowania firm średniej i małej kapitalizacji. MIDWIG zyskał kosmetyczne 0,03 proc., niewiele lepiej miał się WIRR. Indeks giełdowego planktonu zwyżkował o 0,4 proc. To jednak wystarczyło, by oba indeksy znów śrubowały swoje rekordy. Podobnie jak WIG, który po 1,3-procentowej zwyżce osiągnął historyczny poziom 52 370,79 pkt. Radość z rekordów tonuje jednak niepokojąca obserwacja: większość akcji nie rosła. W górę poszły kursy 40 proc. spółek, ceny nie zmieniło 11 proc., 49 proc. potaniało. Optymizm nie jest więc powszechny.

Po zdobyciu szczytu może dojść do korekty, co byłoby naturalne. Niemniej w kilkutygodniowej perspektywie prawdopodobna jest kontynuacja hossy. Przemawia za tym silny wzrost wartości aktywów funduszy inwestycyjnych. Według Analiz Online, listopad mógł być rekordowy pod względem napływu pieniędzy do TFI. W październiku wartość ich aktywów przekraczała 89 mld zł. Zdaniem analityków, do końca roku przebije 100 mld zł. Jeśli tak się stanie, zarządzający będą zmuszeni lokować pieniądze na rynku kapitałowym. W takim scenariuszu rajd Świętego Mikołaja, a potem efekt stycznia jest pewny jak w banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane