Banki i surowce na fali w USA

WST
02-04-2009, 15:49

Czwartkowa sesja na Wall Street rozpoczęła się od wzrostów indeksów. Rynek żyje obradami grupy G-20 skupiającej najsilniejsze gospodarki świata. I choć analitycy studzą entuzjazm, nie oczekując żadnych przełomowych decyzji, inwestorzy wiedzą swoje. Żyją nadzieją, że światowa gospodarka najgorsze ma już za sobą.

Przed sesją na parkiet napłynęły dane z rynku pracy. Niestety, zaskoczyły inwestorów negatywnie. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła bowiem z 652 do 669 tys. – bardziej niż oczekiwali analitycy.

Teraz rynek będzie wyczekiwał na prezentację danych z gospodarki. Poznamy dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku i zamówień fabrycznych w lutym. W pierwszym przypadku oczekiwany jest wzrost o 3,4 proc. wobec spadku o 5,9 proc. w styczniu. Z kolei zamówienia fabryczne mają obniżyć się o 1,3 proc., podczas gdy w styczniu spadły o 1,9 proc.

W centrum uwagi handlujących bez wątpienia znajdować się będzie sektor finansowy. To za sprawą spekulacji związanych z możliwym, nawet 20-proc. wzrostem zysku banków po ewentualnych zmianach w sposobie wyceny ich aktywów. Do tej pory obowiązywało rozwiązanie bazujące na wartości rynkowej.

W przedsesyjnym handlu bardzo mocno zwyżkowały wyceny czołowych banków, w tym Citigroup i Banku of America.

Powodzeniem cieszą się akcje spółek surowcowych. W górę idą kwotowania Alcoa, największego producenta aluminium oraz Freeport-McMoRan Copper & Gold. Popyt skupia się też na walorach koncernów rafineryjno-paliwowych. Aprecjacją może pochwalić się m.in. ConocoPhillips.

Po informacji o zgodzie na sprzedaż swojego oddziału Morton Salt zwyżkuje kurs Dow Chemical. Nabywcą będzie niemiecka K+S, największy w Europie producent soli. Wartość transakcji to 1,68 mld USD w gotówce.

Po kwadransie handlu DJIA ma wartość 7919,70 pkt (+2,04 proc.), a Nasdaq 1581,90 pkt (+1,95 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Banki i surowce na fali w USA