Banki kontra skarb państwa

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 08-08-2013, 00:00

Oprocentowanie obligacji rządowych od kilku miesięcy ani drgnie. Banki natomiast tną odsetki na potęgę

Bez konta lub spełnienia dodatkowych warunków coraz trudniej o lokaty, które byłyby lepiej oprocentowane niż obligacje. W depozytach krótkoterminowych czołówka się niemal nie zmienia. Wciąż prowadzą banki z grupy Getinu. Różnica jest tylko taka, że sam Getin Bank lekko spasował i już nie wszystkim daje wysokie procenty na start.

Wprawdzie w ofercie pojawiła się trzymiesięczna Lokata Na Otwarcie II przeznaczona dla nowych klientów, która była oprocentowana 5,25 proc. w skali roku, ale tylko dla wpłat od 50 do 100 tys. zł. Posiadacze mniej zasobnych portfeli nie mogli więc z niej skorzystać. Poza tym promocja trwała tylko do 6 sierpnia. W pozostałych instytucjach warunki się nie zmieniają. Nadal zarobić więcej można tylko przez miesiąc, trzy, maksimum sześć, ponieważ wszystkie propozycje są przeznaczone dla nowych klientów albo nowych wpłat.

Bez konta i ROR

Na tym tle wyróżnia się oferta SK Banku, czyli Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa. Półroczną eLokatę24 można założyć przez internet. Nie trzeba mieć konta ani rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, wystarczy wpłata 3 tys. zł, aby przez sześć miesięcy oszczędności pracowały na odsetki wysokości 4,5 proc. w skali roku. W przypadku wcześniejszego zerwania umowy też nie straci się wszystkich odsetek, zostaną tylko obniżone do 1,1 proc., co nie jest standardem w większości innych banków. Poza tym można założyć dowolną liczbę lokat, bez określonego górnego limitu kwoty depozytu.

Takiej oferty nie znajdzie się w innych instytucjach. SK Bank prowadzi również wśród lokat rocznych, na których można zarabiać 4,2 proc. W dalszym ciągu SK Bank oferuje też lokatę dla nowożeńców, której oprocentowanie wynosi 5,5 proc. Mogą ją założyć naprawdę młodzi małżonkowie, ponieważ warunkiem otwarcia depozytu jest dostarczenie skanu odpisu skróconego aktu małżeństwa, z którego wynika, że związek małżeński został zawarty nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku do banku.

Oferta pełna zmian

Zmian w ofertach banków jest w ostatnim czasie sporo. Już w ubiegłym miesiącu zniknęła Lokata Bezkarna BGŻOptimy, która plasowała się pod względem atrakcyjności w czołówce rankingów. Przed miesiącem wśród lokat trzymiesięcznych, które nie wymagały założenia konta, najwyższe oprocentowanie — 3,8 proc., dawała Lokata Słoneczna w GetinOnline.

Dzisiaj już jej nie ma. Pojawiła się natomiast czteromiesięczna Lokata Wakacyjna z oprocentowaniem 4,6 proc., ale mimo że wakacje w pełni, oferta była ważna tylko do pierwszych dni sierpnia. Zastąpiła ją półroczna Lokata Be Green z oprocentowaniem 3,5 proc. Do jej założenia potrzebny jest dostęp do systemu bankowości GetinOnline. Minimalna wpłata wynosi 1 tys. zł. Lokata automatycznie jest zakładana jako lokata odnawialna. Po upływie okresu umownego zostanie więc odnowiona na taki sam okres, ale już nie na takich samych warunkach, tylko na zasadach standardowych. Jej oprocentowanie więc się obniży.

Lepiej od papierów dłużnych

Na dwuletnich papierach skarbowych można zarabiać 3 proc. w skali roku. Tylko 7 banków da wyższe oprocentowanie na depozytach 12-miesięcznych. Oprócz oferty SK Banku w czołówce utrzymuje się FM Bank. Na lokatach Spinającej i standardowej można zarabiać po 3,5 proc. 3,3 proc. zysku przyniosą: Lokata internetowa w Meritum Banku, Lokata standardowa w BGŻOptimie i Lokata na Plus w Getin Banku. W Toyota Banku zarobi się 3,1 proc., a w DnB NORD 3 proc. Pozostałe oferty są mniej atrakcyjne od popularnych dwulatek.

OKIEM EKSPERTA

Obligacje zyskały na atrakcyjności

MICHAŁ SADRAK, Open Finance

Do niedawna oprocentowanie lokat było wyraźnie wyższe od stawek na dłużnych papierach skarbowych. Oferta obligacji zyskała jednak na atrakcyjności, po tym jak banki obniżyły odsetki od nowo zakładanych depozytów terminowych. Trudno znaleźć lokatę na 3,5-4 proc. w skali roku bez konieczności spełnienia wielu dodatkowych warunków, takich jak na przykład wpłata zupełnie nowych pieniędzy (pochodzących z innego banku), założenie konta lub ograniczenie maksymalnej kwoty lokaty do 10-20 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu