Banki łagodnieją wobec ZAK

ABT
opublikowano: 21-06-2010, 00:00

Spółka wytrzymała załamanie rynku, a w październiku rozpocznie rozruch strategicznej instalacji.

Spółka wytrzymała załamanie rynku, a w październiku rozpocznie rozruch strategicznej instalacji.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK) nadal negocjują z bankami nowe reguły finansowania budowy kluczowej dla spółki wytwórni kwasu azotowego. Pojawiła się szansa, że ZAK uzgodni korzystniejsze warunki niż zaproponowane przez BRE Bank, Kredyt Bank i Pekao jesienią 2009 r. Wówczas wstrzymały one nawet finansowanie m.in. w związku z załamaniem rynku. Sprawa dotyczy kredytu o wartości 300 mln zł, który ZAK zaciągnęły jesienią 2008 r., oraz refinansowania nakładów na wytwórnię.

— Obecnie nie rozmawiamy już o ustanowieniu zabezpieczenia na rzecz banków na całym majątku Kędzierzyna. Banki złagodziły stanowisko. Czekamy na ich nowe propozycje, które muszą zaakceptować obie strony — mówi Jacek Nowak, członek zarządu ZAK.

Nie ma szans, żeby rozmowy zakończyły się w czerwcu.

— Sądzę jednak, że to kwestia najbliższych tygodni. Atmosfera rozmów bardzo się poprawiła. Banki przekonały się, że Kędzierzyn był w stanie przetrwać trudny czas i sam finansować budowę wytwórni. Były takie momenty, że dziennie musieliśmy wykładać 2 mln EUR — podkreśla Jacek Nowak.

W październiku ZAK planuje rozruch wytwórni.

Spółka odczuwa poprawę koniunktury szczególnie w segmencie plastyfikatorów, ale ze sprzedażą nawozów nadal nie jest najlepiej. Jednak po pięciu miesiącach ma dodatni wynik operacyjny i około 20 mln zł zysku netto. Po pięciu miesiącach 2009 r. zysk netto wyniósł 23 mln zł.

— Branża dotkliwie odczuła skutki kryzysu w III i IV kw. 2009 r. Istotne jest jednak przełamanie negatywnego trendu — mówi Alicja Strąciwilk, rzeczniczka ZAK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy