Banki mogą pociągnąć giełdę

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 09-02-2001, 00:00

Banki mogą pociągnąć giełdę

Jeszcze na jesieni ubiegłego roku analitycy zgodnym chórem twierdzili, że na akcjach banków zarobić się nie da. Że w branży jest zastój, a rynek ożywiają tylko komunikaty o nowym inwestorze, co może się wiązać z ewentualnym wezwaniem na akcje. W dodatku każdy z obserwatorów czuł presję nieudanych inwestycji w BIG BG, którego akcje na początku 2000 roku rynek niebotycznie wywindował, by następnie z hukiem je przecenić.

Wysokie stopy procentowe także nie przysparzały papierom spółek finansowych wielu zwolenników. Sytuacja pod koniec roku diametralnie się odwróciła. Wszyscy dziś mają nadzieję na obniżenie już niebawem stóp przez Radę Polityki Pieniężnej — to po pierwsze. W dodatku na rynku jest niewielu faworytów w innych branżach, a akcje spółek IT okazały się inwestycją bardzo niepewną. Dlatego też niektóre banki stały się oczkiem w głowie co aktywniejszych inwestorów — w tym również zagranicznych.

Przed nami fuzja Banku Handlowego z Citibankiem. Lakoniczne informacje na jej temat irytują rynek. Tym bardziej że w amerykańskim inwestorze pokładane jest wiele nadziei, ale zarazem wzbudza on wiele obaw. Lada chwila WBK połączy się z Bankiem Zachodnim, by zwiększyć skalę działania i pozbyć się odium regionalności.

Nieco ostrożniej, choć z nadziejami, rynek patrzy na fuzję BPK z BPH. Drobni udziałowcy liczą na to, że tym razem nie zostaną źle portaktowani przez HVB, partnera BPH.

Można oczekiwać też przyłączenia ING Polska do BSK. Analitykom podoba się także BRE, chwalony głównie za konsekwencję w realizacji strategicznych decyzji i rozmach działania. Dziwi natomiast fakt, że rynek zapomniał o LG Petro Banku, który bywał już wielokrotnie faworytem drobnych inwestorów w ubiegłym roku.

Zapowiada się ciekawie i warto uważniej przyglądać się sektorowi bankowemu na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki mogą pociągnąć giełdę