Banki na dywaniku u Palikota

Jarosław Królak
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Firmy skarżą się na banki

Firmy skarżą się na banki

komisji Przyjazne Państwo

i proszą o ochronę. ZBP

protestuje. Komisja się

zastanowi.

Sejmowa komisja Przyjazne Państwo, kierowana przez posła Janusza Palikota, zajęła się wczoraj problemami w relacjach przedsiębiorców z bankami. Poprosiła o to Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa (ZIPH), członek Krajowej izby Gospodarczej.

— Prawo stawia banki w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do klientów będących przedsiębiorcami. Znacznie więcej praw mają zwykli konsumenci. Ta dyskryminacja firm nie służy pewności obrotu gospodarczego i prowadzi do patologii w relacjach banków z firmami — alarmował Mariusz Korpacki, radca prawny ZIPH.

Przedstawił komisji Palikota główne punkty zapalne i propozycje służące ich wygaszeniu.

— Bankowe regulaminy obowiązują mimo niedoręczenia ich klientowi. Banki tę sytuacje wykorzystują i często zmieniają regulaminy nie informując o tym przedsiębiorców. Postulujemy, aby regulaminy obowiązywały wyłącznie po ich odebraniu i podpisaniu przez klienta — mówił Mariusz Korpacki.

Krytykował też zasady wypowiadania umów kredytowych.

— Bank może w ciągu siedmiu dni wypowiedzieć umowę kredytową, jeżeli stwierdzi utratę zdolności kredytowej klienta. A często bywa tak, że bank najpierw wypowiada umowę, czym wywołuje utratę zdolności kredytowej oraz niewypłacalność i tym właśnie uzasadnia wcześniejsze wypowiedzenie. Badanie zdolności kredytowej powinno dotyczyć tylko okresu sprzed wypowiedzenia umowy — zaznacza prawnik ZIPH.

Piętnuje także możliwość żądania przez banki zabezpieczeń majątkowych wyższych niż wartość kredytów, zbyt krótki (trzy lata) okres przedawniania się roszczeń klientów wobec banków (postulat: 10 lat), wydawanie bankowych tytułów egzekucyjnych na wszelkie czynności zawarte przez bank z klientem (postulat: tylko na kredyty i pożyczki), zbyt wysokie opłaty sądowe od pozwów przeciwko bankom. Związek Banków Polskich (ZBP) ripostował.

— Jesteśmy gotowi do rozmów o tych problemach, jednak nie zapominajmy, że Komisja Europejska i Komisja Nadzoru Finansowego domagają się zaostrzenia procedur kredytowych. Po światowym kryzysie finansowym nie należy osłabiać systemu bankowego. Obecnie odsetek zagrożonych kredytów (ponad 50 mld zł) polskiego sektora bankowego wzrósł aż do kilkunastu procent — alarmuje mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Komisja Palikota poprosiła ZBP o pisemną odpowiedź na wszystkie zarzuty. Myśli o zorganizowaniu bankowej debaty z udziałem innych organizacji przedsiębiorców i organów państwowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu