Banki nadal tną oprocentowanie

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl
opublikowano: 08-03-2016, 22:00

W marcu kolejne banki obniżyły oprocentowanie oferowanych lokat.

Na zmianę wysokości odsetek oferowanych klientom produktów oszczędnościowych w ostatnim tygodniu zdecydowały się m.in.: Bank Zachodni WBK, mBank, Bank Pocztowy, Credit Agricole Bank Polska czy Raiffeisen Polbank. W każdym przypadku była to obniżka. Modyfikacje nie dotknęły jednak najlepszych lokat trzymiesięcznych.

Nadal dostępna jest stawka oprocentowania równa 4 proc. w skali roku. Aby po nią sięgnąć, klient będzie musiał spełnić dodatkowe warunki stawiane przez bank. mBank, który w ostatnim czasie ściął stawki części oferowanychlokat, nie zmienił promocyjnej oferty lokaty kwartalnej.

Dzięki temu, kolejny miesiąc z rzędu utrzymał się na pozycji lidera rankingu lokat. Podobnie jak w styczniu, na pierwszym miejscu towarzyszy mu Idea Bank, który w przypadku Lokaty Happy Plus również oferuje stawkę 4 proc. w skali roku. Kto już raz skorzystał z tych ofert, nie będzie mógł liczyć na to, że udając się po raz kolejny do banku, dostanie podobne warunki.

W obu przypadkach są to oferty kierowane wyłącznie do nowych klientów, a jedna osoba ma możliwość założenia tylko jednej promocyjnej lokaty. W TOP5 lokat trzymiesięcznych z dodatkowymi warunkami wciąż są — podobnie jak w poprzednich miesiącach — oferty ze stawkami 3 proc. w skali roku i więcej.

Z najlepszej piątki w marcu wypadła jednak oferta Lokaty powitalnej 1-2-3 Banku Zachodniego WBK. Z początkiem miesiąca bank dość drastycznie obniżył jej stawkę, możliwą do uzyskania w trzy miesiące — z dotychczasowych 3,35 proc. do 2,51 proc. w skali roku. Przez tę zmianę średnie oprocentowanie pięciu najlepszych lokat kwartalnych w marcu wyniosło 3,39 proc. w skali roku i było niższe niż w lutym, kiedy wynosiło 3,46 proc. W przypadku ofert lokat trzymiesięcznych bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków najwyższą dostępną stawką pozostaje 2,52 proc. w skali roku. Wpłacając 10 tys. zł na taki procent, po upływie trzech miesięcy można uzyskać około 51 zł odsetek.

Pierwsze miejsce w zestawieniu lokat kwartalnych bez dodatkowych warunków, podobnie jak we wcześniejszych miesiącach, zajmuje internetowa oferta Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. Kolejne miejsce w zestawieniu należy ex aequo do Getin Banku i Idea Banku, które w przypadku lokat trzymiesięcznych oferują stawkę 2,20 proc. w skali roku.

Podium TOP 5 lokat trzymiesięcznych bez dodatkowych warunków zamyka oferta Plus Banku z oprocentowaniem jeszcze powyżej 2,00 proc. Średnie oprocentowanie pięciu najlepszych lokat kwartalnych bez dodatkowych warunków wynosi obecnie 2,14 proc. i jest tylko nieco niższe niż w lutym, kiedy wynosiło 2,16 proc. w skali roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu