Banki nie czują presji na podniesienie odsetek

opublikowano: 25-02-2019, 22:00

Oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych nie drgnęło w ostatnich tygodniach. 3,5 proc. wciąż pozwala na zajmowanie pozycji lidera rankingu

Jest przestrzeń do ewentualnych obniżek stóp procentowych w Polsce — powiedział kilka dni temu Adam Glapiński, prezes NBP. Rozwiewa to nadzieje posiadaczy kont oszczędnościowych na to, że oprocentowanie rachunków będzie rosło. W lutym żaden z banków z szerokiejczołówki rankingu „PB” nie zdecydował się na zmianę oprocentowania, w nielicznych przypadkach dochodziło do kosmetycznych zmian warunków formalnych — raczej nie takich, które mogłyby mieć istotne znaczenie dla klientów. Na podium rankingu utrzymują się propozycje banków, które mają się połączyć, czyli Getinu i Idei. W Getin Banku konta z odsetkami 3,5 proc. w skali roku są dwa, przy czym pierwsze („Bonus za aktywność”) skierowane jest do nowych klientów, drugie — także do obecnych. Podstawową wadą pierwszego jest niski limit wkładu (ledwie 10 tys. zł, wobec 400 tys. zł na drugim), co częściowo rekompensuje długi okres naliczania promocyjnego oprocentowania (12 miesięcy). W przypadku konta „Na nowe środki” oprócz warunku zawartego w nazwie produktu pewną uciążliwością może być konieczność założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. W Idea Banku ROR-u nie trzeba zakładać, ale promocyjne oprocentowanie w wysokości 3,2 proc. obowiązuje tylko do 31 marca (choć być może zostanie przedłużone), po tej dacie spadnie do ledwie 1,1 proc. Limit wkładu nie jest szczególnie zachęcający — to 20 tys. zł. Również 20 tys. zł przyjmie na promocyjne konto Alior Bank, oferując w zamian 3 proc. Tyle samo dają Bank Pekao i T-Mobile Usługi Bankowego. Na ponad 2 proc. można liczyć w jeszcze około 10 instytucjach, przy czym warunków wstępnych nie stawia w tej grupie Toyota Bank. W tym banku można liczyć na 2,22 proc. w skali roku, a limit wkładu to 100 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu