Banki nie straciły formy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 09-03-2001, 00:00

Banki nie straciły formy

Na początku lutego indeks WIG Banki osiągnął 10-miesięczne maksimum. Następny miesiąc przyniósł korektę wzrostów o 13 proc. Jeszcze pod koniec lutego CDM Pekao stwierdził, że nie można spodziewać się rychłego powrotu kursów banków na szczyty z pierwszych dni miesiąca. Ostatni tydzień dowodzi jednak, że inwestycja w banki jest korzystną, defensywną strategią w okresie „burzy i naporu” na giełdach zagranicznych. Obecne wzrosty mają jednak selektywny charakter, a przewodzą im PBK, BRE, BPH i BSK.

Sygnał do wzrostu dał BPH, a za nim oczywiście podążył PBK, gdyż oba banki są związane parytetem przyszłego połączenia. PBK potwierdził swoją siłę, nie uginając się pod naporem akcji pracowniczych.

Walory BRE także umacniają się w ostatnim tygodniu. Spółka podała prognozy finansowe na 2001 r. Zysk netto ma wzrosnąć o 14 proc., co na pewno jest realne. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę prowadzonej przez bank działalności, wszelkie prognozy są obarczone dużym ryzykiem.

Nadal bardzo mocny jest kurs Pekao. Bank, jako jeden z niewielu, nie poddał się lutowej wyprzedaży. Także w liczbie korzystnych rekomendacji trudno znaleźć bardziej obiecującą inwestycję. To sprawia, że kurs Pekao ciągle znajduje się w pobliżu historycznych szczytów.

Na dzisiejszej sesji indeks sektora bankowego na pewno także zyska. Giełda Papierów Wartościowych odwiesi transakcje papierami BSK, co powinno zaowocować ich kilkunastoprocentowym wzrostem. To efekt wezwania ze strony ING, o którym, sądząc po środowym wzroście kursu, część graczy wiedziała wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki nie straciły formy