Banki oczekują złagodzenia kryteriów dla kredytów konsumpcyjnych i dla firm

PAP
opublikowano: 04-08-2014, 12:48

Banki oczekują w III kw. wzrostu popytu na kredyty, w tym istotnego wzrostu w kredytach konsumpcyjnych.

Kwartał przynieść ma niewielkie złagodzenie kryteriów dla kredytów przedsiębiorstw, zaostrzenie dla kredytów mieszkaniowych i złagodzenie dla konsumpcyjnych - wynika z ankiety NBP.

Z ankiety wynika, w III kwartale 2014 r. banki spodziewają się kontynuacji wzrostu popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. W segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw wyższego popytu na kredyty krótkoterminowe oczekuje 62 proc. banków, zaś na kredyty długoterminowe około 59 proc. banków.

W III kwartale 2014 r. banki przewidują niewielkie zaostrzenie kryteriów polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych. Około 30 proc. banków spodziewa się wyższego popytu na kredyty mieszkaniowe w III kwartale 2014 r.

W III kwartale 2014 r. ankietowane banki spodziewają się dalszego złagodzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Ponad połowa banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne w III kwartale 2014 r.

Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków i została przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca 2014 r. wśród 26 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 84 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane