Banki ostrzegają przed korektą cen rudy żelaza

opublikowano: 09-01-2019, 10:03

Grudniowy rajd na rudzie żelaza wraca do „normy” z możliwością spadku ceny poniżej 70 USD za tonę ostrzegają banki inwestycyjne Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Podczas gdy fundamenty tej branży uległy poprawie, obecne ceny nie utrzymają się, ponieważ coraz więcej dostaw jest w drodze realizacji – oceniają analitycy Goldman Sachs. Bank spodziewa się spadku wyceny do nawet 60 USD w ciągu sześciu miesięcy.

Zobacz więcej

Ruda żelaza

Bloomberg

W grudniu zeszłego roku, ceny spotowe rudy żelaza wzrosły o 11 proc., co było największym miesięcznym zyskiem od ponad roku. Surowiec zachował potencjał, nawet mimo oznak spowolnienia wzrostu w Chinach, który są  największym konsumentem tego surowca.

Oscylująca na poziomie 75 USD cena rudy żelaza nie jest zrównoważona z dwóch powodów. Po pierwsze, część rajdu była napędzana przez huty uzupełniające zapasy przed chińskim Nowym Rokiem. Po drugie, dostawy surowca mają zwiększyć się w 2019 r. – ocenia Hui Shan z Goldman Sachs.

Morgan Stanley również dostrzega ryzyko poważniejszej przeceny. Oczekuje spadku produkcji stali surowej i rosnącej podaży surowca z morskich wyrobisk, i prognozuje zejście cen do poziomu 60 USD/t.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu