Banki prognozują złagodzenie polityki kredytowej dla firm

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-11-2005, 13:57

Banki prognozują w 4 kwartale złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, w szczególności w odniesieniu do sektora dużych przedsiębiorstw - wynika z ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, którą w środę przedstawił NBP.

Banki prognozują w 4 kwartale złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, w szczególności w odniesieniu do sektora dużych przedsiębiorstw - wynika z ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, którą w środę przedstawił NBP.

    Ankietę przeprowadzono na przełomie września i października wśród 24 banków których łącznyudział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 79,3 proc.

    Z badania wynika, że w 3 kwartale banki nie zmieniły warunków i kryteriów udzielania kredytów w sektorze przedsiębiorstw. W sektorze gospodarstw domowych widoczna jest "słaba tendencja" do łagodzenia polityki kredytowej wobec kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych.

    Banki wyjaśniały, że najważniejszą przyczyną zmian w polityce kredytowej jest konkurencja.

    Banki odnotowały wzrost popytu na kredyty w sektorze przedsiębiorstw. Poza kredytami długoterminowymi dla małych i średnich przedsiębiorstw tendencja do wzrostu popytu była nieznacznie słabsza niż w poprzednim kwartale.

    W opinii banków wzrost popytu na kredyt ze strony przedsiębiorstw wynika z potrzeby finansowania inwestycji i aktywów obrotowych. Banki jednak przyznały, że w 3 kwartale przestały łagodzić kryteria kredytowe dla małych i średnich firm, a kilka procent banków (do 8,3 proc. w kredytach długoterminowych) nawet zaostrzyło te kryteria.

    Natomiast jeśli chodzi o kredyty dla gospodarstw domowych, to banki odnotowały znacznie słabszy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Zauważono też spadek popytu na kredyty konsumpcyjne, jednak banki zakładają, że jest to spadek jednorazowy i w 4 kwartale spodziewają się silnego wzrostu popytu na kredyt konsumpcyjny.

    Wśród przyczyn spadku popytu na kredyty konsumpcyjne wymieniano najczęściej spadek zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku i pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane