Banki przewodzą odbiciu indeksów w Europie

ASZ
opublikowano: 13-08-2007, 15:40

Po morderczym finiszu giełdowych notowań w  minionym tygodniu, poniedziałek "trzynastego" okazał się łaskawy dla posiadaczy akcji zachodnioeuropejskich spółek.

Interwencje banków centralnych pompujących grube miliardy dolarów i euro w systemy bankowe w USA i Eurolandu ukoiły skołatane nerwy inwestorów po obu stronach Atlantyku. W połączeniu z lepszym od oczekiwań odczytem amerykańskiej sprzedaży detalicznej w lipcu, pozwoliło to graczom odetchnąć z ulgą i odrobić część przeceny z dwóch poprzedniej sesji.

W czwartek i piątek panika inwestorów pozbywających się akcji za wszelką cenę sprowadziła indeksy czołowych giełd w dół w granicach 3,5-5,6 proc. Mocne spadki, które w ciągu kilkunastu ostatnich dni sprowadziły indeksy do poziomów z połowy marca - końca kwietnia, skłoniły co odważniejszych inwestorów do zagrania w poniedziałek pod odbicie.

Przedmiotem pożądania stały się te same spółki, które jeszcze w piątek najbardziej parzyły graczy w ręce, czyli banki. Analitycy zalecają ich kupno, bo w ich ocenie interwencje banków centralnych zapobiegły kryzysowi w branży finansowej. Nie ma więc powodów do dalszej sprzedaży ich akcji. Fundamentalnie sytuacja europejskich banków jest solidna. Morgan Stanley podniósł rekomendację dla spółek tego sektora z "niedoważaj" do "przeważaj".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Banki przewodzą odbiciu indeksów w Europie