Banki: sprzedaż detaliczna wzrosła, ale słabiej

PAP
opublikowano: 25-07-2011, 16:50

Dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce wyhamowała w czerwcu do 9,3 proc. rdr - sądzi BNP Paribas. JP Morgan przewiduje wzrost o 12 proc. rdr, zaś Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) 11,5 proc. rdr. Średnia prognoz to 11,8 proc. rdr.

Oficjalne dane GUS ogłosi we wtorek. W maju wzrost sprzedaży wyniósł 13,8 proc. rdr, a w kwietniu 18,6 proc. rdr.

BNP Paribas wskazuje na zniknięcie z obliczeń korzystnej statystycznej bazy porównań, a także niższą dynamikę przyrostu siły nabywczej ludności, częściowo w reakcji na mniej szczodrą waloryzację świadczeń socjalnych.

Innym czynnikiem według analityków banku jest spadek wydatków konsumpcyjnych, co widać po wskaźnikach wyprzedzających koniunkturę. Niższe wydatki konsumpcyjne, to zdaniem analityków banku zapowiedź wolniejszego tempa PKB w III kw. br.

Z kolei analitycy BofA ML napisali, że "dynamika sprzedaży detalicznej hamuje, ale jest wysoka w zestawieniu z trendem wzrostu płac".

We wtorek GUS ogłosi także dane o bezrobociu.

"Rynek pracy poprawia się, ale pracodawcy są mniej chętni do zwiększenia zatrudnienia" - dodają analitycy BofA ML w komentarzu. Bank przewiduje stopę bezrobocia w czerwcu na 11,9 proc. wobec 12,2 proc. w maju i 12,6 w kwietniu.

Barclays Capital w ostatnim cotygodniowym komentarzu (Global Economics Weekly) podaje, że ostatni odczyt wskaźnika zamówień w przemyśle eurostrefy (PMI) jest złą wiadomością dla państw Europy Centralnej i Wschodniej, które nadzieje na odbicie łączą z ożywieniem eksportu.

PMI eurostrefy jest na najniższym poziomie od sierpnia 2009 r., spadek był szczególnie widoczny w Niemczech.

"Nie jest to dobra wiadomość dla przemysłu wytwórczego w Europie Centralnej. Gdy na kondycję przemysłu regionu spojrzeć w kontekście dużego obciążenia obsługą długu hipotecznego zaciągniętego we frankach, co zrobiło wielu dłużników, to widać, że perspektywa na drugie półrocze jest gorsza niż w pierwszej połowie roku" - wskazano w komentarzu.

Analitycy zwracają też uwagę na ryzyko, jakim są silne więzy sektora bankowego europejskich rynków wschodzących z bankami europejskimi. Najbardziej zagrożone w tym kontekście są Bułgaria i Rumunia, a na trzecim miejscu Polska. Pięć banków hiszpańskich, dwa greckie i jeden austriacki na ogólną liczbę 90 nie przeszło ostatnich testów odpornościowych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Banki: sprzedaż detaliczna wzrosła, ale słabiej