Banki sygnalizują ograniczenie wsparcia

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 31-01-2018, 22:00

Komentarz walutowy

Początek 2018 r. upływa pod znakiem wzmożonych zakupów euro. Lokalnie kurs EUR/USD przekroczył 1,25 USD — to najwyższy poziom od grudnia 2014 r. Impet został wyhamowany, jednak podstawowy czynnik wspierający podbicie kursu jest aktualny — perspektywa zmiany polityki EBC. W 2018 r. rozpocznie się prawdopodobnie normalizacja polityki monetarnej kluczowych instytucji centralnych.

Sygnały z EBC wskazują, że najbliższe posiedzenia przyniosą zmianę forward guidance [z ang.: kierowania oczekiwaniami uczestników rynku — red.], co powinno przybliżyć ogłoszenie terminu zakończenia programu QE [luzowania ilościowego — red.] w strefie euro. Podobne spekulacje wystąpiły również w przypadku Bank of Japan, po ostatnim ograniczeniu nabywania długu. Część instytucji zaczęła już nawet podwyższać stopy w ślad za działaniami Fedu.

W regionie warto wspomnieć m.in. o narastających oczekiwaniach co do dalszych podwyżek stóp w Czechach. W Polsce możemy raczej mówić o projekcji stabilizacji stóp do połowy 2019 r. w zależności od danych makro (rynek pracy oraz inflacja). Docelowo więc scenariusz zacieśniania polityki przez Fed/EBC przy relatywnym wait’n’see [z ang.: poczekamy, zobaczymy — red.] ze strony RPP może prowadzić do podbicia podaży złotego. Warto również bliżej przyjrzeć się dolarowi i sytuacji w USA, gdzie perspektywy dalszego zacieśniania wydają się już zdyskontowane. Wsparciem dla dolara mógłby być wzrost awersji do ryzyka (korekta na giełdach) oraz pewne schłodzenie oczekiwań ze strony EBC, dla którego wyraźne umocnienie euro stanowi swego rodzaju substytut zaostrzenia polityki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO analityk, makler papierów wartościowych DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu