Banki udzielą kredytów, ale nie każdemu

OPR.IT
06-04-2009, 00:00

Skłonność banków do finansowania inwestycji w nieruchomości komercyjne osłabła.

Skłonność banków do finansowania inwestycji w nieruchomości komercyjne osłabła.

Firma Cushman Wakefield przeprowadziła badanie, które objęło 83 największe europejskie banki. Okazuje się, że aż 59 proc. z nich wstrzymało finansowanie nowych inwestycji i nie udziela kredytów pod zastaw nieruchomości komercyjnych. Wśród pozostałych widoczny jest wzrost zainteresowania udzielaniem finansowania solidnym kredytobiorcom pod zastaw dobrze wynajętych nieruchomości w najlepszych lokalizacjach. 22 banki zawarły umowy kredytowe z nowymi klientami, wprowadzając ograniczenia, określające komu udzielają kredytu i na jaką kwotę. Od inwestora wymagają przedstawienia udokumentowanej historii kredytowej oraz planów inwestycyjnych bądź określenia wysokości środków własnych. Połowa z tych banków decyduje się na finansowanie transakcji o wartości poniżej 20 mln funtów, pozostałe są w stanie sfinansować transakcje o wartości nawet 50 mln funtów. Banki wybierają najczęściej podmioty angażujące się w transakcje o mniejszym poziomie ryzyka inwestycyjnego.

— Oceniamy, że jest 15 banków, które aktywnie działają na rynku kredytów, udzielając ich bez konieczności spełnienia specjalnych warunków wstępnych. Wciąż możliwe jest uzyskanie finansowania przez doświadczonych kredytobiorców na nieruchomości najwyższej jakości z długoterminowymi umowami najmu — twierdzi Ed Daubenet, parter Cuchman Wakefield.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OPR.IT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Banki udzielą kredytów, ale nie każdemu