Banki wabią wyższymi odsetkami z lokat

Monika Dekrewicz Bankier.pl
opublikowano: 27-11-2017, 22:00

3 proc. w skali roku to najwyższa stawka dostępna na lokacie rocznej, jednak jest ona osiągalna tylko dla niektórych klientów.

Część banków z czołówki postawiła w listopadzie na podwyżki proponowanych stawek. Skorzystają na tym przede wszystkim klienci, którzy są skłonni założyć lokatę z dodatkowymi warunkami. Lepsze niż w październiku oprocentowanie można znaleźć m.in. w Nest Banku, który poprawił warunki na Nest Lokacie Lojalnej. W przypadku rocznego depozytu podwyżka wyniosła 0,30 pkt. proc. (z 2,50 na 2,80 proc. w skali roku). Grono poprawiających warunki na depozytach zasilił również BOŚ Bank, który odświeżył ofertę depozytową. 13 listopada Ekolokata Plus zastąpiła Ekolokatę z Bonusem, oferując jednocześnie wyższy procent.

Zakładający ten depozyt otrzymają 2,50 proc. w skali roku lub 0,50 pkt. proc. mniej, jeśli nie założą konta lub nie spełnią warunków dotyczących utrzymywania dodatkowych pieniędzy i realizowania płatności bezgotówkowych. Przed aktualizacją oferty było to — odpowiednio — 2,10 proc. oraz 1,60 proc. w skali roku. Nową lokatę roczną zaprezentował 25 października neo- Bank, czyli Wielkopolski Bank Spółdzielczy. Początkowo energoLokata 12M oferowała2,50 proc. w skali roku, jednak obecna stawka jest jeszcze wyższa i wynosi 2,70 proc. w skali roku, co pozwoliło tej ofercie znaleźć się w TOP3 lokat na rok.

Jedynym bankiem z zestawienia, który obniżył oprocentowanie w stosunku do obowiązującej w poprzednim miesiącu stawki, jest Inbank. Klienci, którzy zdecydowali się na Lokatę standardową przed 25 października, otrzymali oprocentowanie2,60 proc. w skali roku. Obecnie jest ono o 0,40 pkt. proc. niższe. Bank utrzymał pozycję lidera zestawienia lokat na 10 tys. zł bez dodatkowych warunków. Drugi jest BOŚ z Ekolokatą Plus (2 proc.), trzeci — Toyota Bank, gdzie na lokacie standardowej można otrzymać 1,95 proc.

Z dodatkiem

W rankingu lokat na 10 tys. zł z dodatkowymi warunkami na pierwszym miejscu utrzymuje się Nest Lokata Lojalna. Stawka na depozycie na ten okres wynosi pod koniec listopada 2,80 proc. w skali roku. Jest to oferta skierowana do wszystkich klientów, którzy posiadają w banku konto osobiste, jednak taki procent zostanie przyznany, jeśli klient zapewni wpływ wynagrodzenia na ROR w wysokości co najmniej 2,5 tys. zł miesięcznie. Klienci, dla których bank prowadzi również konto na firmę, mogą postarać się o lepsze oprocentowanie w inny sposób. W tym celu należy zagwarantować na rachunek firmowy wpływy nie mniejsze niż 6 tys. zł miesięcznie oraz zrealizować w danym miesiącu płatność na konto ZUS lub US.

Na drugą pozycję rankingu wspięła się energo- Lokata 12M z oferty neoBanku oprocentowana na 2,70 proc. w skali roku. Aby skorzystać z tej oferty, należy być nowym klientem banku oraz skorzystać z jednego z innych produktów — konta osobistego lub portfela depozytowego. 2,50 proc. w skali roku oferuje BOŚ Bank na Ekolokacie Plus. Jest to wyżej oprocentowany wariant tej oferty dostępny dla klientów otwierających ROR w banku, na którym będą przez cały okres trwania depozytu utrzymywać dodatkowe środki. Ich wysokość jest dokładnie określona przez bank — 10 proc. wartości depozytu.

Co więcej, klient jest również zobowiązany robić użytek ze swojej karty debetowej — wymagane jest dokonywanie płatności bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł miesięcznie. Na Lokacie Cloud w Idea Banku można otrzymać 2,4 proc. w skali roku, na Depozycie Plus w Toyota banku 2,3 proc. Na pierwszej warunek konieczny to utrzymywanie przez cały okres trwania lokaty dodatkowych oszczędności w wysokości 10 proc. lokaty na Koncie Idealnym. W drugim przypadku oferta obowiązuje dla klientów posiadających konto.

Na grubszy portfel

Pozycję lidera zestawienia dla 100 tys. zł zajmuje Lokata Powitalna w Deutsche Banku, która zachęca stawką w wysokości 3,00 proc. w skali roku. Lokatę można założyć pod warunkiem otwarcia konta dbNET PREMIUM w ramach promocji, do której można przystąpić do 31 grudnia 2017 r. Drugie oraz trzecie miejsce rankingu zajmują oferty z czołowych miejsc zestawienia dla dziesięciokrotnie niższej kwoty. O 0,20 pkt. proc. mniej oferuje Nest Lokata Lojalna w Nest Banku, a w przypadku oferty neoBanku i energoLokaty 12M klient może liczyć na stawkę 2,70 proc. w skali roku. Obie lokaty są objęte takimi samymi warunkami co w przypadku niższego wkładu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu