Banki walczą o pieniądze klientów

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 08-11-2013, 00:00

Mniej jest lokat na start, więcej dla nowych oszczędności. Ważniejsze staje się ściągnięcie pieniędzy niż klientów

Oprocentowanie depozytów krótkoterminowych wciąż spada. Ubywa też atrakcyjnych ofert, choć banki wciąż się starają pozyskiwać nowych klientów lub nowe pieniądze. Do czołówki, w której prym wiedzie Idea Bank z Lokatą na Dobry Początek, dołączył BNP Paribas z Prostą Lokatą. Na depozyt miesięczny lub trzymiesięczny można wpłacać od 1 tys. zł do 500 tys. zł, ale muszą być to oszczędności przekraczające saldo obliczone 1 października.

Nie tylko dla nowych

GetinOnline swoją słynną Lokatę na Start oferuje już tylko na dwa miesiące. Idea Bank właśnie kończy promocję czteromiesięcznej Lokaty Nr 1 oprocentowanej 3,4 proc. w skali roku. W ofercie pozostaje Lokata Elastyczna, z której odsetki są o 0,2 pkt proc. niższe.

Jej zaletą jest możliwość wysokich wpłat od 1 tys. zł do 1 mln zł i brak wymogu posiadania w banku konta. Nową ofertę wprowadził Getin Bank, który tym razem zadbał o dotychczasowych klientów korzystających z bankowości mobilnej — dwumiesięczny depozyt, który można założyć, korzystając z aplikacji Getin Mobile z oprocentowaniem 4 proc. Na lokatę można wpłacać od 1 tys. zł do 10 tys. zł. Bank oferuje też wyższe o 0,2 pkt proc. oprocentowanie lokat posiadaczom rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Nie robi jednak tego bezinteresownie. W zamian oczekuje w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym o dwa miesiące ten, w którym założona będzie lokata, co najmniej pięciu transakcji bezgotówkowych wydanymi do rachunku kartami debetowymi. Wciąż atrakcyjną ofertę ma neoBank, ale na najwyższe oprocentowanie mogą liczyć tylko osoby, które nie zakładały lokat w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wpłacać można od tysiąca do miliona złotych.

Oszczędzanie na lokacie

Banki nadal promują oferty długoterminowe. O podnoszeniu ich oprocentowania informują kolejne instytucje — ostatnio Bank Pocztowy, w którym średnie oprocentowanie lokaty progresywnej 24M wzrosło do 3,81 proc., a 36M do 4 proc.

Zamrożenie pieniędzy na dwa czy trzy lata, nawet przy atrakcyjnych dzisiaj warunkach, nie ma wielkiego sensu wobec spodziewanych podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie przyszłego roku. Są jednak oferty z oprocentowaniem zmiennym, nawet premiowane. SK Bank proponuje Lokatę systematycznego oszczędzania, na którą co miesiąc trzeba wpłacać 100 zł, lub ich wielokrotność w zależności od możliwości. Oszczędzać można rok, dwa lub trzy.

Odsetki odpowiednio wyniosą (przy obecnych warunkach) 4, 5,2 oraz 5,6 proc., a bank dodatkowo naliczy premię w wysokości 0,5 proc. przy rocznej umowie, 0,75 proc. przy dwuletniej i 1 proc. przy trzyletniej. SK Bank ma też najatrakcyjniejszy depozyt trzymiesięczny — Lokatę sezonową TOP z oprocentowaniem w wysokości 4,2 proc. Jest on jednak przeznaczony tylko dla posiadaczy któregoś z kont w banku. Każdy może natomiast założyć sześciomiesięczną e-Lokatę24 z oprocentowaniem 4 proc.

Odsetki ze stopą

Na wzrost odsetek można również liczyć na depozytach, których oprocentowanie jest uzależnione od stopy WIBOR. W Getin Banku na rocznej Lokacie Prezesa będzie się zarabiało o 0,5 pkt proc. więcej, niż wynosi WIBOR 1M ostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca. W listopadzie jest to 3,1 proc. W Meritum Banku oprocentowanie dwuletniego depozytu opartego na wskaźniku WIBOR6M wynosi 3,7 proc., a trzyletniego 3,8 proc. Oprocentowanie lokaty rocznej w FM Banku do końca listopada będzie wynosić 3,5 proc., dwuletniej 3,6, a trzyletniej 3,7 proc. w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu