Banki widzą światełko w tunelu

Agnieszka Morawiecka
19-04-2002, 00:00

Bankowcy nadal ciemno widzą perspektywy rynku depozytów. Klienci przestają oszczędzać. Lepiej rysuje się przyszłość kredytów. Tylko z tego powodu wskaźnik koniunktury bankowej poszedł lekko w górę.

Badani przez Pentor bankowcy nadal źle oceniają jakość rynku depozytów. Nieco lepiej widzi im się najbliższa przyszłość akcji kredytowej. Nastroje się poprawiają, choć o radykalnej zmianie nie ma co jeszcze mówić. Najważniejsze dla bankowców jest teraz ustabilizowanie popytu na pożyczki gotówkowe.

Ogólnie zły nastrój — zdaniem bankowców — przełożył się na malejącą liczbę nowo zakładanych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, jednak to już wkrótce powinno się zmienić. Bankowcy spodziewają się, że w ciągu najbliższego miesiąca zwiększy się skłonność klientów do zakładania lokat złotowych. Jednocześnie spodziewane jest zmniejszenie oprocentowania kredytów.

Środowisko ma nadzieję, że względne ustabilizowanie się sytuacji przyniesie zarazem zmniejszenie wartości portfela złych kredytów.

Nie uległy zmianie oczekiwania inflacyjne. Nadal na koniec 2002 roku bankowcy zakładają inflację na poziomie 4,9 proc.

Abstrahując jednak od nadziei na stabilizację, środowisko bankowe nadal narzeka na brak odpowiednich warunków do działania.

Ponad połowa badanych przez Pentor specjalistów twierdzi, że wysokość składki wpłacanej przez banki do Bankowego Funduszy Gwarancyjnego jest zbyt wysoka. Ponad 50 proc. bankowców uważa obowiązujące w Polsce regulacje nadzorcze wobec banków za nadmiernie restrykcyjne. Bankowcy wskazują także na znaczny wzrost kradzieży i oszustw dokonywanych z użyciem karty. W porównaniu z wynikami sprzed trzech lat odsetek placówek, których klienci zgłaszali kradzież kart, wzrósł z 65 do 75 proc., a oszustw dokonanych z użyciem kart z 24 do 47 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki widzą światełko w tunelu