Banki wymuszają konsolidację odcinając źródła kredytów

Dariusz Baran
19-04-2001, 00:00

Banki wymuszają konsolidację odcinając źródła kredytów

Należy się spodziewać, że w 2002 roku w pierwszej dziesiątce największych firm leasingowych nie będzie niezależnych firm prywatnych. Leasing posiadający możliwość finansowania zacznie się wówczas gwałtownie rozwijać, aby w niedługim czasie osiągnąć średni światowy poziom finansowania około 25 proc. wszystkich inwestycji.

W 2000 roku główni dostarczyciele kapitału do firm leasingowych — banki — rozpoczęły realizację strategii ochrony interesów własnych spółek leasingowych, polegającą na zatrzymaniu kredytowania firm niezależnych od banków. Ponieważ niezależne podmioty leasingowe nie posiadają kapitałów własnych w wielkości umożliwiającej samodzielny rozwój, nastąpiło znaczne pogorszenie możliwości oferowania przez nie usług leasingowych. Jednocześnie spółki leasingowe należące do banków ucierpiały na ograniczeniach tzw. cienkiej kapitalizacji, utrudniającej dostęp do pieniądza w bankach matkach. Innymi problemami bankowych firm leasingowych są niedostateczny know-how i kłopoty z zarządzaniem. W efekcie to właśnie w większości firm leasingowych należących do banków w roku 2000 pojawiły się znaczne straty na działalności, czego przykładem jest spółka BG-Leasing.

Trzecią grupą firm leasingowych są firmy producenckie, czyli tzw. captives. Na ogół nie mają one problemów z finansowaniem swojej działalności, ponieważ jest ono organizowane przez spółki matki. Firmy te najczęściej związane są z producentami samochodów i nie dywersyfikują przedmiotów leasingu.

Konsolidacja

Na skutek kłopotów z pozyskaniem pieniądza rynek raptownie znalazł się w fazie konsolidacji. Przy tym większość ponadnarodowych instytucji finansowych, rozwijających się przez akwizycje, nie jest w Polsce aktywna. Albo nie wypracowały jeszcze strategii dla naszego rynku, albo w ramach wypracowanej strategii oczekują zakończenia wstępnej fazy konsolidacji z założeniem przejmowania polskich firm leasingowych za niskie wartości. Jeżeli zatem dotychczasowe kierunki rozwoju konsolidacji rynku zostaną utrzymane, najprawdopodobniej dojdzie do przejęcia w drodze zakupu lub fuzji największych prywatnych niezależnych spółek leasingowych. Ze względu jednak na niewielką liczbę podmiotów zainteresowanych przejmowaniem istniejących firm leasingowych, może dojść najwyżej do kilku takich transakcji. Przejmującymi będą banki i podmioty finansowe ponadnarodowych koncernów przemysłowych. Dzięki takim operacjom przejmujący posiądą doświadczony personel, bazy klientów i organizację, przejmowani rozwiążą problemy finansowania inwestycji w przedmioty leasingu. Powstałe w ten sposób firmy leasingowe będą miały olbrzymi potencjał wzrostu i zdominują rynek. Oczywiście będą one wówczas klasyfikowane jako firmy bankowe.

W obszarze leasingu samochodów, gdzie lokują swoje interesy spółki powiązane z producentami samochodów, dojdzie do silnej konkurencji, która nie doprowadzi w najbliższym czasie do zwiększenia znaczenia firm producenckich.

Małe i średnie

Nieciekawy los czeka natomiast niewielkie prywatne firmy leasingowe. Odcięte od bankowego finansowania, wobec braku alternatywnych form pozyskania pieniądza, będą likwidowane. Warto przy tym podkreślić, że to dzięki małym i średnim firmom leasingowym działającym w Polsce odbywało się finansowanie dużej części małych i średnich przedsiębiorstw. Brak możliwości uzyskania kredytów bankowych przez nowe, niewielkie przedsiębiorstwa spowodował, że leasing szybko się rozwijał. Proces konsolidacji rynku leasingowego w Polsce powoduje, iż właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa ponoszą jego koszty, co jest niewątpliwie jedną z przyczyn spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego. W interesie całej gospodarki leży zatem, aby proces konsolidacji zainicjowany przez banki, przez odcięcie finansowania dla firm leasingowych, zakończył się jak najszybciej.

Dariusz Baran, prezes CLiF

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Baran

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki wymuszają konsolidację odcinając źródła kredytów