Banki zawsze idą z prądem

DI
opublikowano: 13-02-2009, 07:13

Banki ze swojej natury zwykle wspierają panujące w gospodarce tendencje. Tak jest obecnie w Polsce, powiedział Pulsowi Biznesu Łukasz Tarnawa, szef zespołu ekonomistów PKO BP.  

- Kiedy gospodarka szybko się rozwijała, banki mocno zwiększyły akcję kredytową, czym potęgowały wzrost inwestycji i konsumpcji, a więc i wzrost gospodarczy. Teraz tendencja się odwróciła, gospodarka zdecydowanie hamuje, a sektor bankowy, widząc rosnące ryzyko, ogranicza liczbę udzielanych kredytów - mówi Tarnawa. 

Podkreśla, że te tendencje są dodatkowo potęgowane przez globalny kryzys na rynkach finansowych i ograniczenie w zdobywaniu finansowania za granicą.

- W ten sposób inwestycje i konsumpcja mają dodatkowy czynnik, który je ogranicza. W takiej sytuacji naturalne jest, że firmy rozwijają się wolniej, a gospodarka jeszcze mocniej zwalnia i rosną problemy finansów publicznych, ponieważ do państwowej kasy trafia mniej pieniędzy - powiedział ekonomista PKO BP.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Banki zawsze idą z prądem