"Banki ze Wschodniej Europy nie wyszły jeszcze z lasu"

WST, Bloomberg
opublikowano: 14-01-2010, 19:48

Banki ze Wschodniej Europy „jeszcze nie wyszły z lasu” – ocenia Capital Economics. Prognozy dla ich sektora finansowego pozostają niedobre i należy liczyć się z pozostaniem ich w stanie recesji w tym roku.

„Fundamenty nadal są słabe” w przypadku instytucji z Węgier, Rumuni, Bułgari i trzech krajów nadbałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii – ostrzega Neil Shearing, ekoniemista rynków wschodzących z londyńskiego oddziału Capital Economics.

Uważa, że gospodarki sześciu wymienionych państw drugi rok z rzędu będą borykać się z recesją, co oznacza niską akcję kredytową (np. w odniesieniu do pożyczek konsumenckich i hipotecznych).

Shearing dobrze ocenił za to banki z  Polski, Czech, Słowacji i Turcji.

„Mają one odpowiednie rozmiary z niskim wskaźnikiem pożyczek denominowanych w obcych walutach, zabezpieczone pozycje oraz lepszy niż inni w tym regionie dostęp do kredytowania gospodarstw domowych i przedsiębiorstwa – podsumowuje ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane