Banki znów drożały, taniały surowce

Artur Szymański
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Środowy handel na warszawskiej giełdzie miał dwie odsłony. Pierwsza połowa należała do kupujących, w drugiej doszło do dystrybucji akcji największych spółek. Ostatecznie sesja zakończyła się remisem, ale z lekkim wskazaniem na sprzedających, gdyż strona popytowa nie wykorzystała szansy na poprawienie rekordów hossy.

W pierwszej części sesji inwestorzy windowali wartość WIG20 pokrzepieni udaną obroną wsparcia w pierwszych minutach sesji. Dolna granica konsolidacji, w jakiej znajduje się indeks największych spółek od sześciu dni, wyznaczona przy 3360 pkt nie została wczoraj pogłębiona. Do półmetka sesji WIG20 wzrósł o blisko 50 pkt, osiągając 3411,71 pkt. To nieco wyżej od rekordowo wysokiego zamknięcia z 7 grudnia. Jednak do rekordu intra day zabrakło w środę 11,42 pkt.

W połowie dnia byki spasowały, oddając inicjatywę w ręce sprzedających. W drugiej połowie sesji ceny akcji osuwały się, a zamknięcie wypadło na poziomie 3372,85 pkt, czyli jedynie 0,2 proc. powyżej wtorkowego wyniku. Na wykresie powstała świeczka obrazująca brak sił w obozie kupujących, co teoretycznie przemawia za spadkiem kursów w czwartek. Wiele jednak może zależeć od przebiegu notowań w Ameryce. Na początku przewagę mieli kupujący. Indeks Dow Jones otworzył się najwyżej w historii po nadspodziewanie dobrych danych o sprzedaży detalicznej. Analitycy prognozowali wzrost o jakieś 0,2 proc., tymczasem wyniósł on aż 1,0 proc.

Wśród największych spółek z WIG20 znów widać wyraźną polaryzację. Na północnym biegunie, czyli wśród wzrostowych spółek, znalazły się banki. Na południowym — spółki surowcowe. Po krótkim odpoczynku inwestorzy znów przystąpili do kupowania akcji PKO BP i Pekao, które w największym stopniu przyczyniły się do ustanowienia rekordu WIG20 na początku grudnia. PKO BP zdrożał o 3,2 proc., do 48,5 zł, wyrównując rekord z 8 grudnia. Notowaniom tego banku towarzyszyło największe zainteresowanie inwestorów, obroty podsumowano na 178 mln zł.

O 1,7 proc. w górę odbił kurs Pekao przy dwukrotnie mniejszych obrotach niż w przypadku PKO BP. Za jedną akcję płaci się 228 zł. Do rekordu z 233 zł z 5 grudnia brakuje zwyżki o 2,2 proc. Kiepski dzień mieli posiadacze akcji spółek surowcowych. W dół poszły notowania PKN Orlen, bo rośnie prawdopodobieństwo że OPEC nie zdecyduje się na zmniejszenie wydobycia ropy celem zahamowania spadku ceny baryłki surowca. Staniała również miedź, a w ślad za nią akcje KGHM. Za jeden walor płacono 99,1 zł, czyli 2,4 proc. mniej niż we wtorek. To największy spadek wśród spółek z WIG20.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane